اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان
خوزستان سبز
زیگورات
قلعه تاریخی شوشتر
سازه های آبی و تاریخی شوشتر
آخرین تاریخ به روز رسانی

شنبه 28 بهمن 1396

فهرست اصلی
اعلانات
آمار بازدید از سایت
stats بازدید امروز: 4238
stats بازدیدکننده امروز: 669
stats بازدید دیروز: 5282
stats بازدیدکننده دیروز: 649
stats بازدید کل: 2025922
 

کوشک حمیدیه موقعیتی مناسب برای ایجاد یک مرکز موزه‎ای است

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان:
کوشک حمیدیه موقعیتی مناسب برای ایجاد یک مرکز موزه‎ای است

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان اظهار کرد: کوشک حمیدیه به‌واسطه مجاورت با رودخانه کرخه، قابلیت سرمایه‎گذاری، حضور و بهره‎برداری بخش خصوصی را دارا است و می‎توان از آن حتی برای ایجاد یک مرکز موزه‎ای بهره بُرد.
 
به گزارش روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، خسرو نشان با بیان این که توجه به میراث فرهنگی سابقه طویلی طی تاریخ نداشته است افزود: موضوع کاوش، حفاری و دست‎یابی به میراث فرهنگی و گنجینه‎های نهفته در دل زمین حدود 200 سال است که در جهان مطرح شده و در کشور ما نیز این موضوع با فاصله اندکی از شروع آن در کشورهای دیگر، آغاز و دنبال شده است.

او ابراز امیدواری کرد: شرایط به گونه‎ای رقم خورد که با فرآهم آمدن نیازها و امکانات، تمام دست‎اندرکاران میراث فرهنگی استان بتوانند نقش مهم و ارزنده خود را در توسعه گردشگری، حفاظت از میراث فرهنگی و ترویج صنایع دستی با رویکرد اشتغال‎زایی ایفا کنند.

نشان با اشاره به ارزش استان خوزستان به لحاظ وجود میراث فرهنگی، ادامه داد: در پهن‎دشت این استان گنجینه‎های فرآوانی نهفته است و بیش از 12 هزار هکتار محوطه تاریخی در خوزستان وجود دارد که در دل این محوطه‎ها، بناهایی هستند که نمونه‎های برجسته این بناها همانند چغازنبیل در شوش، به عنوان میراث جهانی بشر به ثبت رسیده‎اند. چغازنبیل بنایی است که به عنوان نخستین بنای تاریخی در کشور در سال 1358 به ثبت جهانی درآمده است.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، با بیان این‌که درحال حاضر سه محوطه ثبت جهانی در استان خوزستان وجود دارند که به ترتیب چغازنبیل، سازه‎های آبی ـ تاریخی شوشتر و شهر شوش هستند، افزود: میراث فرهنگی خوزستان از چنان غنایی برخوردار است که شاید دهه‎ها زمان برای شناسایی آن‎ها نیاز باشد.

او در بخش دیگری از صحبت‎های خود اظهار کرد: طی دو هفته آینده کتابی تحت عنوان راهنمای پرنده‎نگری خوزستان چاپ و منتشر می‎شود که تصویری از استان خوزستان را از بُعد پرنده‎نگری به مردم ارایه خواهد کرد. سعی ما این است که با چنین انتشاراتی یک تصور واقعی از استان را در اذهان پدید آوریم.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان افزود: این‎ ظرفیت‎ها را در وهله اول باید معرفی کرد که لازمه این معرفی، شناسایی است. این کتاب یک مجموعه عکس کم‎نظیر است که حاصل تلاش شش ساله عکاسان خاص این رشته است و یکی از قابلیت‎های خاص خوزستان را معرفی می‎کند.

او در خصوص اداره‌ تازه تأسیس حمیدیه نیز اظهار کرد: در استان خوزستان با حجم وسیع کاری، مسئولیت‎های متعددی متوجه دست‎اندرکاران حوزه میراث فرهنگی است و اگر دیده می‎شود حمیدیه زمانی اداره میراث فرهنگی نداشت و اکنون به این نیاز و ضرورت رسیده است که اداره‎ای داشته باشد، ناشی از همین رویکرد است.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به این‎که حمیدیه چندین بنا و محوطه تاریخی ثبت‎نشده دارد، گفت: با حمایت رییس سازمان برنامه و بودجه استان، امسال برای نخستین بار حدود یک میلیارد تومان برای ثبت و تعیین عرصه و حریم بناهای تاریخی در اختیار اداره‎کل میراث فرهنگی استان قرار گرفت که امیدوارم از این فرصت استفاده شود و بتوانیم بناها و محوطه‎های شهرستان حمیدیه را هم به ثبت برسانیم.

او کوشک حمیدیه را دارای موقعیت بسیار خوب برای ایجاد یک مرکز موزه‎ای و نیز استقرار دائمی اداره شهرستان دانست و افزود: این بنا به‌واسطه مجاورت با رودخانه کرخه، قابلیت سرمایه‎گذاری، حضور و بهره‎برداری بخش خصوصی را دارد.

نشان حمیدیه را دارای قابلیت‎های کردشگری آبی نیز دانست و افزود: خوزستان در گردشگری آبی حرف اول را می‎زند و به همین دلیل این شاخه از گردشگری در اولویت برنامه‎های اداره‎کل قرار دارد که خوشبختانه سازمان برنامه و بودجه استان نیز توجه ویژه‎ای به این موضوع دارد.

ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: شنبه 11 آذر 1396     بازدید ها: 22     دسته: خبر     
 
pic
نظر سنجی
به وبسایت ما چه امتیازی می‌دهید ؟

تعداد آراء ثبت شده: 461

 

 
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه