اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان
01
01
01
01
01
آخرین تاریخ به روز رسانی

پنج شنبه 3 خرداد 1397

فهرست اصلی
اعلانات
آمار بازدید از سایت
stats بازدید امروز: 1331
stats بازدیدکننده امروز: 411
stats بازدید دیروز: 3687
stats بازدیدکننده دیروز: 740
stats بازدید کل: 89163
 

کتاب «راهنمای پرنده‎نگری در خوزستان» رونمایی شد

کتاب "راهنمای پرنده‎نگری در خوزستان" رونمایی شد
همزمان با آغاز به‎کار یازدهمین نمایشگاه بین‎المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران، طی مراسمی با حضور مدیرکل همکار‎ی‎ها و توافق‎های ملی گردشگری، از کتاب "پرنده‎نگری در خوزستان" رونمایی شد.
🔹به گزارش روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، در آیین رونمایی این کتاب محمدرضا پوینده مدیرکل همکار‎ی‎ها و توافق‎های ملی گردشگری، خسرو نشان مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، سیدمرتضی نعمت‎زاده معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند، عبدالخالق طاهری و حجت طاهری خالقان اثر و جمعی از فعالان حوزه طبیعت‎گردی حضور داشتند.
در حاشیه رونمایی این کتاب که در سالن 35 نمایشگاه و در غرفه مشترک اقامت‎گاه بوم‎گردی "الیما" از ایذه و شرکت خدمات مسافرتی "رایان‎پرواز آریا" از اهواز برگزار شد، عبدالخالق طاهری، درخصوص این اثر توضیح داد: به صورت کلی، در این کتاب به معرفی سایت‎های پرنده‎نگری استان خوزستان پرداخته شده است.
او در ادامه با بیان این‎که در سایت‎های دارای ظرفیت پرنده‎نگری استان خوزستان، زیرساخت‎های مناسب پرنده‎نگری وجود ندارد، افزود: با چاپ و انتشار این کتاب، امید می‎رود این زیرساخت‎ها برای گسترش پرنده‎نگری فرآهم آیند.
خالق کتاب پرنده‎نگری در خوزستان ادامه داد: وقتی صحبت‎ از زیرساخت لازم برای پرنده‎نگری به میان می‎آید، باید ساده‎ترین نکته در این زمینه یعنی نقطه‎یابی را مورد توجه قرار داد؛ به این معنی که باید نقاط مناسب پرنده‎نگری را شناسایی کرد و در آن نقاط سازه‎هایی ساده و سازگار با منطقه را ایجاد کرد.
او افزود: این سازه‎ها باید به گونه‎ای طراحی شوند که پرندگان آزار نبینند و در عین حال پرنده‎نگرها نیز تسلط کافی برای مشاهده پرندگان داشته باشند.
طاهری تصویرمحور بودن را از ویژگی‎های این کتاب عنوان کرد و گفت: باوجود تصویر محور بودن، این کتاب اطلاعات لازم و کافی از جمله نوع پرنده، سایت پرنده‎نگری، مسیر دسترسی به سایت و حتی نقاط جغرافیایی و جی‎پی‎اس سایت را نیز در اختیار خواننده قرار می‎دهد.
او اضافه کرد: علاوه بر این‎ها، لیست کلیه پرندگان نیز به همراه نام علمی آن‎ها هم به زبان فارسی و هم انگلیسی، در انتهای کتاب آورده شده است و خلاصه‎ای هم از کتاب به زبان انگلیسی در ابندای کتاب عرضه شده است. 
خالق کتاب پرنده‎نگری در خوزستان بیان کرد: با تمام این‎ها نقاط دیگری نیز در خوزستان وجود دارند که باوجود داشتن ظرفیت پرنده‎نگری، نام آن‎ها در کتاب آورده نشده است که دلیل آن نیز تعداد صفحات محدود کتاب و بودجه محدود برای این کتاب بود.
او در پایان با اشاره به زمان طولانی‎ که صرف آماده‎سازی این کتاب شد، افزود: من به همراه برادرم حجت طاهری حدود پنج سال را صرف عکاسی ازسایت‎های پرنده‎نگری استان کردیم و پس از آن به مدت یک سال و نیم نیز به نگارش، پژوهش و آماده‎سازی کتاب پرداختیم تا در نهایت این کتاب در 128 صفحه به سفارش اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان توسط انتشارات "ماه و ما" چاپ و منتشر شد.

ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: سه شنبه 03 بهمن 1396     بازدید ها: 123     دسته: خبر     
 
نظر سنجی
به وبسایت ما چه امتیازی می‌دهید ؟

تعداد آراء ثبت شده: 540

 

 
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه