اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان
01
01
01
01
01
آخرین تاریخ به روز رسانی

پنج شنبه 26 مهر 1397

فهرست اصلی
اعلانات
آمار بازدید از سایت
stats بازدید امروز: 1741
stats بازدیدکننده امروز: 459
stats بازدید دیروز: 3672
stats بازدیدکننده دیروز: 611
stats بازدید کل: 574166
 

مرمت مسجد دروازه در چه مرحله‎ای است؟

مرمت مسجد دروازه در چه مرحله‎ای است؟

معاون میراث فرهنگی خوزستان گفت: مرمت مسجد دروازه دزفول پیشرفت خوبی داشته و پس اجرای نمای دیوار شرقی این مسجد، فاز اول مرمت به طور کامل به اتمام خواهد رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، مرجان شوشتری امروز یکشنبه 13 خردادماه 97 اظهار کرد: مسجد تاریخی دروازه دزفول یکی از بناهای ارزشمند تاریخی و ثبت‎شده در فهرست آثار ملی ایران می‎باشد که با تأمین اعتبار از سوی هیئت امنای این مسجد و نیز خیرین محل تحت نظارت میراث فرهنگی درحال مرمت است.

وی عمده‎ترین مشکل این بنا را رانش دیوار شرقی آن در طول زمان عنوان کرد و افزود: این دیوار منفرد حدود 60 سال قبل دچار رانش شد و در همان زمان با اجرای دیواری آجری رفع خطر شد.

شوشتری گفت: کل دیوار را مستندنگاری و مصالح قدیم و تزئینات آن همانند کاشی‎ها را تفکیک، دسته‎بندی و کدگذاری کردیم و تصمیم بر آن شد تا دیوار براساس الگوی اولیه آن اجرا شود.

وی با اشاره به این‎که طی سال‎های گذشته در بخش‎های زیرین دیوار شرقی، سنگ‎هایی باارتفاع یک متر کار شده‎اند گفت: باتوجه به مصوبه شورای فنی استان مبنی بر جازنی و مرمت موضعی، دیوارهای داخلی و بیرونی تحت این مصوبه مرمت شده‎اند که مهمترین این اقدامات حذف سنگ‎های جدید ازاره و مرمت دیوار براساس الگوی اولیه و با استفاده از آجر می‎باشد.

معاون میراث فرهنگی خوزستان درخصوص دیوار بیرونی در جبهه غربی مسجد نیز اضافه کرد: بخش‎های فرسوده آجری مرمت کامل شد و به پایان رسید.

او شروع این پروژه را از اسفندماه 96 عنوان کرد و افزود: پس از اتمام نمای دیوار شرقی فاز اول پروژه مرمت به طور کامل به اتمام خواهد رسید.

شوشتری با اشاره به این‎که مسجد دروازه دارای هفت حجره است تأکید کرد: در فاز بعدی مرمت هدف ما این خواهد بود که نظم خاصی به این هفت حجره بدهیم و آن‎ها را ساماندهی کنیم.

درخور ذکر است، مسجد دروازه دزفول واقع در محله قلعه این شهرستان، بنایی متعلق به اوخر دوره قاجار است که درتاریخ دوم اردیبهشت‎ماه 1382 با شماره 8388 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: یک شنبه 13 خرداد 1397     بازدید ها: 54     دسته: خبر     
 
دومین شب فرهنگی خوزستان در جشنواره ملی چارسوق
نظر سنجی
به وبسایت ما چه امتیازی می‌دهید ؟

تعداد آراء ثبت شده: 653

 

 
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه