اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان
01
01
01
01
01
آخرین تاریخ به روز رسانی

دوشنبه 1 بهمن 1397

فهرست اصلی
پل قدیم دزفول استوارترین پل تاریخی جهان
 

مرمت مسجد دروازه در چه مرحله‎ای است؟

مرمت مسجد دروازه در چه مرحله‎ای است؟

معاون میراث فرهنگی خوزستان گفت: مرمت مسجد دروازه دزفول پیشرفت خوبی داشته و پس اجرای نمای دیوار شرقی این مسجد، فاز اول مرمت به طور کامل به اتمام خواهد رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، مرجان شوشتری امروز یکشنبه 13 خردادماه 97 اظهار کرد: مسجد تاریخی دروازه دزفول یکی از بناهای ارزشمند تاریخی و ثبت‎شده در فهرست آثار ملی ایران می‎باشد که با تأمین اعتبار از سوی هیئت امنای این مسجد و نیز خیرین محل تحت نظارت میراث فرهنگی درحال مرمت است.

وی عمده‎ترین مشکل این بنا را رانش دیوار شرقی آن در طول زمان عنوان کرد و افزود: این دیوار منفرد حدود 60 سال قبل دچار رانش شد و در همان زمان با اجرای دیواری آجری رفع خطر شد.

شوشتری گفت: کل دیوار را مستندنگاری و مصالح قدیم و تزئینات آن همانند کاشی‎ها را تفکیک، دسته‎بندی و کدگذاری کردیم و تصمیم بر آن شد تا دیوار براساس الگوی اولیه آن اجرا شود.

وی با اشاره به این‎که طی سال‎های گذشته در بخش‎های زیرین دیوار شرقی، سنگ‎هایی باارتفاع یک متر کار شده‎اند گفت: باتوجه به مصوبه شورای فنی استان مبنی بر جازنی و مرمت موضعی، دیوارهای داخلی و بیرونی تحت این مصوبه مرمت شده‎اند که مهمترین این اقدامات حذف سنگ‎های جدید ازاره و مرمت دیوار براساس الگوی اولیه و با استفاده از آجر می‎باشد.

معاون میراث فرهنگی خوزستان درخصوص دیوار بیرونی در جبهه غربی مسجد نیز اضافه کرد: بخش‎های فرسوده آجری مرمت کامل شد و به پایان رسید.

او شروع این پروژه را از اسفندماه 96 عنوان کرد و افزود: پس از اتمام نمای دیوار شرقی فاز اول پروژه مرمت به طور کامل به اتمام خواهد رسید.

شوشتری با اشاره به این‎که مسجد دروازه دارای هفت حجره است تأکید کرد: در فاز بعدی مرمت هدف ما این خواهد بود که نظم خاصی به این هفت حجره بدهیم و آن‎ها را ساماندهی کنیم.

درخور ذکر است، مسجد دروازه دزفول واقع در محله قلعه این شهرستان، بنایی متعلق به اوخر دوره قاجار است که درتاریخ دوم اردیبهشت‎ماه 1382 با شماره 8388 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: یک شنبه 13 خرداد 1397     بازدید ها: 75     دسته: خبر     
 
سال حمایت از کالای ایرانی
سال حمایت از کالای ایرانی
سیدحکمت اله موسوی مدیر کل
سیدحکمت اله موسوی  مدیر کل
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران
جشنواره گردشگری شوشتر جزیره رویایی
جشنواره گردشگری شوشتر جزیره رویایی
 
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه