اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان
01
01
01
01
01
آخرین تاریخ به روز رسانی

سه شنبه 27 آذر 1397

فهرست اصلی
 

عدم همکاری مالک هتل قو در حفاظت از این اثر ثبت ملی اهواز

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان خبر داد:
 عدم همکاری مالک هتل قو در حفاظت از این اثر ثبت ملی اهواز

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، عدم همکاری مالک هتل قو را مانع حفاظت از این اثر ارزشمند ثبت ملی دانست و افزود: با وجود تلاش‌های صورت گرفته برای مرمت هتل قو، مالک تاکنون اجازه این کار را به اداره کل میراث فرهنگی خوزستان نداده است.

به گزارش روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، علیرضا ایزدی با اشاره به تلاش مستمر اداره‌کل میراث فرهنگی خوزستان برای مرمت هتل قو اظهار کرد: عملیات مرمت و احیاء اثر ملی هتل قو به طور مستمر در اولویت کاری این اداره کل بوده و جهت تأمین اعتبار مرمت، پیگیری‌های لازم صورت گرفته است. با این وجود، عدم همکاری مالک آن برای تحویل بنا، انجام مرمت را با مشکل مواجه ساخت.

او ادامه داد: یکی از پیشنهادات اداره کل به مالک برای حفاظت از این اثر، در اختیار گذاشتن بنا به مدت سه تا پنج سال طی تفاهم‎نامه بود که در این خصوص به مالک تأکید شد که مالکیت بنا برای وی محفوظ و محترم خواهد بود.

ایزدی اظهار داشت: با تمام این‎ها، در نهایت به دلیل عدم موافقت مالک، تفاهم‎نامه امضا نشد و ما نتوانستیم اقدامی در راستای مرمت بنا انجام دهیم. طی آخرین گفتگوها نیز مقرر شده بود که مالک پیشنهادات خود را برای همکاری با اداره کل میراث فرهنگی برای حفظ این اثر به صورت مکتوب ارائه نماید که در این خصوص نیز همچون موارد قبلی اقدامی از طرف مالک صورت نگرفت.

او تأکید کرد: سازمان میراث فرهنگی تاکنون با مالک هتل قو مدارا کرده و قصد نداشته است از ابزارهای قانونی خود استفاده کند ولی چنانچه مالک نخواهد همکاری لازم را انجام دهد، ما نیز از ابزارهای قانونی خود استفاده خواهیم کرد و با استفاده ار این ابزارها ملک را تحویل می‎گیریم و پس از مرمت تحویل او خواهیم داد.

هتل قو یکی از بناهای تاریخی اهواز مربوط به اواخر دوره قاجار است. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ۳۳۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. هتل قو در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی به صورت یک ساختمان دو طبقه با تعدادی ساختمان جنبی شامل آشپزخانه و سرایداری، مشرف به رودخانه کارون ساخته شد. این بنا در ابتدا به عنوان هتل مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن به اداره بهداشت اهواز تحویل داده شد و مدتی بعد نیز به عنوان منزل مسکونی تغییر کاربری داد. هتل قو باتوجه به موقعیت مکانی، یکی از نقاط مطرح در بافت قدیم شهر اهواز به حساب می‎آید.

 

علیرضا ایزدی میراث فرهنگی خوزستان اهواز هتل قو

ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: چهار شنبه 03 مرداد 1397     بازدید ها: 106     دسته: خبر     
 
نشست تخصصی پژوهشی
 
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه