اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان
01
01
01
01
01
آخرین تاریخ به روز رسانی

جمعه 26 مرداد 1397

فهرست اصلی
اعلانات
آمار بازدید از سایت
stats بازدید امروز: 1693
stats بازدیدکننده امروز: 447
stats بازدید دیروز: 3068
stats بازدیدکننده دیروز: 621
stats بازدید کل: 351102
 

نسخه‎ای برای حفظ خانه‎های تاریخی در تملک خصوصی اهواز

نسخه‎ای برای حفظ خانه‎های تاریخی در تملک خصوصی اهواز

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اهواز از برنامه‌ریزی و رایزنی با مالکان خصوصی برای تغییر کاربری خانه‌های تاریخی اهواز به کاربری گردشگری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، غلامرضا جلیلی‎نیا امروز یکشنبه هفتم مردادماه 97 اظهار داشت: هم‌اکنون 39 خانه تاریخی ثبت ملی در اهواز وجود دارد که در تلاش هستیم این خانه‌ها را با همکاری شهرداری به کارگاه‎های صنایع دستی، سفره‎خانه‎های سنتی، نگارخانه و کاربری‎هایی از این دست تبدیل کنیم.

او با بیان این‎که حدود 180 اثر تاریخی نیز در شهرستان اهواز با تهیه شدن پرونده ثبتی آن‎ها در شرف ثبت در فهرست آثار ملی هستند گفت: درحال رایزنی با صاحبان این خانه‎های تاریخی هستیم تا آنان را به عدم تخریب خانه‎های‎شان و استفاده از این بناها با کاربری گردشگری ترغیب کنیم تا این خانه‎ها علاوه بر حفظ شدن درآمدی نیز برای مالکان داشته باشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی اهواز با اشاره به برگزاری جلساتی با برخی مالکان خصوصی بناها افزود: قرار بر این شده است که این مالکان با همکاری شهرداری، فرمانداری ، اداره میراث فرهنگی اهواز و نیز با نظارت اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان بناها را مرمت و با احداث رستوران‎های سنتی و کارگاه‎های صنایع دستی، این مکان‎ها را به کاربری گردگشگری تبدیل کنند.

وی در ادامه عنوان کرد: باتوجه به این‎که هدف میراث فرهنگی حفظ بناهای تاریخی استان و شهرستان اهواز است، در روزهای گذشته به همراه دکتر ساری نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی از ساختمان سه‎گوش بازدیدی داشتیم و در جریان روند نجات‎بخشی این مجموعه قرار گرفتیم که در این بازدید دکتر ساری بر حفظ این بنا برای مردم تاکید بسیاری داشت.

جلیلی‎نیا اضافه کرد: طی این بازدید مقرر شد پیگیری موضوع از طریق نمایندگان مجلس و نیز استانداری خوزستان انجام شود تا به نتیجه برسد.

او با تاکید بر این‎که توافق با مالکان خصوصی بناهای تاریخی اهواز برای تبدیل کردن کاربری این بناها به کاربری گردشگری از جمله برنامه‎های ویژه اداره میراث فرهنگی اهواز در سال 1397 است افزود: در سایه تحقق این موضوع علاوه بر این‎که مالکان به سود خواهند رسید، این بناهای ارزشمند تاریخی نیز حفظ خواهند شد.

رئیس اداره میراث فرهگی اهواز ادامه داد: در حال حاضر پایشی از بناهای تاریخی اهواز در حال انجام است و قصد داریم تا با استفاده از توان بخش خصوصی، خانه‎های تاریخی اهواز را همانند خانه ماپار فعال کنیم ضمن این‎که با شهردار منطقه یک اهواز نیز صحبت‎هایی انجام داده‎ایم و قرار شده است درخصوص ساختمان‌‎هایی که دارای قدمت بالای 40 سال هستند، شهرداری پیش از هرگونه اقدامی با مکاتبه مجوز لازم را از اداره میراث فرهنگی اهواز دریافت کند.

او درخصوص حمایت از مالکان این بناها و ارائه تسهیلات به آنان گفت: مجموعه استانداری، فرمانداری، شهرداری و میراث فرهنگی در تلاش هستند تا در راستای حمایت از مالکان خانه‌های تاریخی و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، تسهیلاتی از جمله وام در زمینه حفظ و احیای این خانه‌ها به عنوان تاسیسات گردشگری اختصاص دهند.

جلیلی‎نیا ابراز امیدواری کرد: تا پایان سال 97 تعدادی از بناهای تاریخی شهرستان اهواز طی توافق با مالکان آن‎ها دارای کاربری گردشگری شوند.

 

ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: یک شنبه 07 مرداد 1397     بازدید ها: 3     دسته: خبر     
 
شب فرهنگی خوزستان در برج میلاد تهران، 23 مرداد 97، تهران، برج میلاد
شب فرهنگی خوزستان در برج میلاد تهران، 23 مرداد 97، تهران، برج میلاد
نظر سنجی
به وبسایت ما چه امتیازی می‌دهید ؟

تعداد آراء ثبت شده: 608

 

 
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه