اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان
01
01
01
01
01
آخرین تاریخ به روز رسانی

چهار شنبه 1 اسفند 1397

فهرست اصلی
پل قدیم دزفول استوارترین پل تاریخی جهان
 

پایگاه چگاسفلی دارای بانک سفال، مرکز اسناد و کتابخانه می‎شود

پایگاه چگاسفلی دارای بانک سفال، مرکز اسناد و کتابخانه می‎شود

 

 

 

 

 

 

 

سرپرست پایگاه میراث فرهنگی ارگان و چگاسفلی ایجاد بانک سفال، مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی را از اولویت‎های این پایگاه عنوان کرد و گفت: اقدامات مقدماتی در این‎ خصوص انجام شده است و با اتمام کار بازسازیِ ساختمان پایگاه، این سه مرکز در محل راه‎اندازی خواهند شد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، احسان بارانی امروز سه‎شنبه 13 آذرماه 97 با بیان این‎که یکی از اولویت‎های این پایگاه، جمع‎آوری و ساماندهی سفال‎های باستان‎شناسی‎ای است که طی سال‎های گذشته و در بررسی‎های باستان‎شناسی در حوزه شهر باستانی ارجان به دست‎ آمده‎اند گفت: این سفال‎ها سال‎های طولانی در انبار سابق پایگاه نگهداری می‎شدند و به دلیل این‎که سال‎ها درب این انبار قفل بود، به حال خود رها شده بودند.

 

او ادامه داد: از این‎رو تصمیم گرفتیم این سفال‎ها را بار دیگر از انبار خارج کرده و آن‎ها را با هدف راه‎اندازی بانک سفال، ساماندهی و طبقه‎بندی کنیم.

 

سرپرست پایگاه ارگان و چگاسفلی در ادامه راه‎اندازی مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی را از دیگر اهداف و اولویت‎های این پایگاه برشمرد و افزود: در صدد هستیم آرشیوی از اسناد پژوهشی پایگاه را نیز شکل دهیم و در کنار آن کتابخانه‎ای تخصصی را نیز در حوزه میراث فرهنگی ایجاد کنیم.

 

وی با بیان این‎که درحال حاضر حدود 300 جلد کتاب در حوزه باستان‎شناسی و معماری در اختیار داریم اضافه کرد: امروز جلسه‎ای را نیز با مسئول کتابخانه‎های بهبهان داشتیم که او نیز درخصوص ایجاد این کتابخانه قول مساعد همکاری را به ما داد.

 

بارانی خاطرنشان کرد: اقدامات مقدماتی درخصوص این سه هدف در حال انجام است تا به محض اینکه کار مرمت و بازسازی ساختمان پایگاه به اتمام رسید و در آنجا مستقر شدیم، در آن محل، مکانی را برای ایجاد بانک سفال، مرکز اسناد و کتابخانه ایجاد کنیم.

 

او در ادامه با بیان این‎که در  عرصه محوطه باستانی تل چگاسفلی دو معماری ناهمگون و نامربوط وجود دارند که در دهههای گذشته روی تپه چگاسفلی ساخته شده بودند افزود: یکی از این ساختمان‎ها متعلق به منبع ذخیره آب شرکت آب و فاضلاب است و دیگری مربوط به شبکه دامپزشکی شهر زیدون است که با هماهنگی شورای روستا، بخشداری، شرکت آب و فاضلاب و نیز دامپزشکی شهر زیدون قرار شد این دو ساختمان به منظور جلوگیری از وارد آمدن خسارت به  عرصه تپه از این محل برچیده شوند که مجوز برداشت این معماریها نیز طی چندروز آینده صادر خواهد شد.

 

وی با تقدیر از زحمات و حمایتهای دکتر عزیزی مدیرکل امور پایگاه‎های سازمان میراث فرهنگی، سیدحکمت‎اله موسوی سرپرست ادارهکل میراث فرهنگی خوزستان و نیز دکتر عباس مقدم مدیر پروژه پیش از تاریخی زهره در راستای عملی شدن اهداف پایگاه ابراز امیدواری کرد: با نهایی شدن روند احداث این سه محل شاهد توسعه روزافزون پایگاه ارگان و چگاسفلی در راستای حمایت از مواریث فرهنگی منطقه باشیم.

ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: سه شنبه 13 آذر 1397     بازدید ها: 36     دسته: خبر     
 
سال حمایت از کالای ایرانی
سال حمایت از کالای ایرانی
نمایشگاه صنایع دستی و جشنواره اقوام ایرانی
نمایشگاه صنایع دستی و جشنواره اقوام ایرانی
سیدحکمت اله موسوی مدیر کل
سیدحکمت اله موسوی  مدیر کل
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران
 
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه