اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان
01
01
01
01
01
آخرین تاریخ به روز رسانی

دوشنبه 1 بهمن 1397

فهرست اصلی
پل قدیم دزفول استوارترین پل تاریخی جهان
 

اختصاص 2 میلیارد ریال اعتبار به محوطه گندی‎شاپور/ تلاش برای ثبت‎ جغرافیایی خراطی دزفول

اختصاص 2 میلیارد ریال اعتبار به محوطه گندی‎شاپور/ تلاش برای ثبت‎ جغرافیایی خراطی دزفول

 

 

 

 

 

 

سرپرست اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با بیان این‎که دو میلیارد ریال اعتبار در سال جاری برای حفاظت، مرمت و کاوش محوطه گندیشاپور دزفول اختصاص یافته است گفت: احیای این محوطه در قالب طرحهای مرمتی انجام خواهد شد.

 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، سیدحکمت‎اله موسوی در نشست هماهنگی دومین کنگره بینالمللی گندیشاپور که با حضور سید محمدعلی قاضی دزفولی (امام‎جمعه دزفول)، عباس پاپی‎زاده (نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی)، محمد حیدری (فرماندار دزفول) و محمدرضا عصاری (رئیس دانشگاه صنعتی جندی‎شاپور) در محل دانشگاه صنعتی گندیشاپور دزفول برگزار شد، ضمن اعلام آمادگی برای هرگونه همکاری در راستای برگزاری کنگره بینالمللی گندیشاپور دزفول افزود: ثبت ملی آثار تاریخی از سال 1309 آغاز شد که گندیشاپور دزفول به دلیل اهمیت تاریخی فراوان درابتدا در سال 1310 به ثبت ملی درآمد و 75 سال بعد در سال 1385 نیز عرصه و حریم آن مشخص شد.

سرپرست ادارهکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان ادامه داد: تشکیل پایگاه حفاظت و پژوهش محوطه تاریخی گندیشاپور یکی از اقدامات خوبی بود که باعث به سرانجام رسیدن روند حفاظت و مرمت این محوطه ارزشمند تاریخی می‎شود.

 

او با بیان اینکه امسال دو میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان برای حفاظت، مرمت و کاوش محوطه تاریخی گندیشاپور دزفول اختصاص یافته است، افزود: علاوه بر اقدامات زیرساختی، برنامههای دیگری نیز مدنظر است که باید مجوزهای آنها از پژوهشکده باستان‎شناسی کشور گرفته شود؛ ضمن این‎که احیای این محوطه در قالب طرحهای مرمتی انجام میشود.

 

او اظهار امیدواری کرد: با احیای این محوطه تاریخی زمینه گردشگری و استفاده از جاذبههای بینظیر شهرستان دزفول فراهم شود زیرا وجود بافت آجری، پل ساسانی، سازههای آبی و جاذبههای طبیعی منجر به جذب گردشگران بسیاری خواهد شد.

 

سرپرست ادارهکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان افزود: میتوان در حاشیه کنگره بینالمللی گندیشاپور با دعوت از سازمانهای مردمنهاد و تورلیدرهای سراسر کشور زمینه معرفی و جذب گردشگر به این منطقه تاریخی را فراهم و تورهای گردشگری را به این منطقه هدایت کرد.

 

وی در بخش دیگری از صحبت‎های خود با اشاره با اشاره به پیشرو بودن دزفول در حوزه صنایع دستیای نظیر کپوبافی و خراطی گفت: درحال بررسی و تلاش هستیم تا خراطی دزفول را که تنها اثر دارای مهر اصالت جهانی یونسکو در خوزستان است، به ثبت جغرافیایی یونسکو درآوریم.

 

موسوی با اشاره به اینکه تسهیلاتی به صنعتگران صنایع دزفول اختصاص مییابد، افزود: میتوان اعتباری برای احداث بازارچه صنایع دستی در دزفول در نظر گرفت تا زمینه اشتغال و درآمدزایی از این راه فراهم شود.

 

گفتنی است در این جلسه برلزوم ادامه مطالعات تخصصی محوطه گندی‎شاپور، پژوهشها وکاوشهای باستانشناسی تا قبل از برگزاری همایش، ساماندهی زیرساختهای محوطه گندیشاپور اعم از جادههای دسترسی، تابلوهای معرفی و راهنمایی، ساماندهی منظر، محوطه و... تأکیدشد.

 

همچنین اهم اقدامات انجامشده پایگاه گندیشاپور درحوزههای حفاطت، مرمت و پژوهش از جمله کاوشهای باستانشناسی، مرمت ترانشههای کاوش، مرمت بنای یعقوبلیث، نصب تابلوهای معرفی و راهنما و... تشریح شد.

 

در پایان جلسه نیز مقرر شد در زمینه چاپ کتابها و مقالات مرتبط با گندیشاپور منابع بیشتری شناسایی و منتشر شوند.

 

#سید_حکمت_اله_موسوی#میراث_فرهنگی_خوزستان#روابط_عمومی_میراث_فرهنگی_خوزستان

ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: شنبه 24 آذر 1397     بازدید ها: 69     دسته: خبر     
 
سال حمایت از کالای ایرانی
سال حمایت از کالای ایرانی
سیدحکمت اله موسوی مدیر کل
سیدحکمت اله موسوی  مدیر کل
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران
جشنواره گردشگری شوشتر جزیره رویایی
جشنواره گردشگری شوشتر جزیره رویایی
 
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه