اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان
01
01
01
01
01
آخرین تاریخ به روز رسانی

دوشنبه 1 بهمن 1397

فهرست اصلی
پل قدیم دزفول استوارترین پل تاریخی جهان
 

سیلوی اهواز ثبت ملی شد/ تعیین عرصه و حریم در آینده نزدیک

سیلوی اهواز ثبت ملی شد/ تعیین عرصه و حریم در آینده نزدیک

 

 

 

 

 

بنای صنعتی سیلوی اهواز که به عنوان اثر شاخص شهر اهواز در تاریخ معاصر و شکل گیری اهواز مدرن از آن یاد می‎شود با تأیید کارشناسان سازمان میراث فرهنگی با شماره 32162 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، سیدحکمت‎اله موسوی سرپرست این اداره‎کل امروز چهارشنبه 12 دی‎ماه 97 با اعلام این خبر افزود:  سیلوی اهواز با قدمتی 80 ساله در ساحل غربی رود کارون و در حریم این رودخانه قرار دارد و محل نگهداری و ذخیرهسازی غلات (خصوصا گندم) است.

 

او در ادامه با اشاره به تاریخچه این اثر گفت: سیلوی اهواز در سال 1315 شمسی طراحی و احداث ساختمان آن در سال 1317 شمسی آغاز شد و عملیات اجرایی آن در سال 1319 شمسی با هزینه پانزده میلیون ریال به پایان رسید.

 

سرپرست اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان درباره مشخصات این اثر عنوان کرد: ساختمان اصلی بنا شامل یک  60استوانه ذخیره غلات است که در سه ردیف 20تایی احداث شده است که این مخازن ذخیره را یک ساختمان مستطیل شکل با بازشوهای متعدد احاطه کرده‎اند و در بالای استوانهها ساختمان مستطیل دیگری با سقف شیروانی دیده می‎شود.

 

وی ارتفاع مجموعه اصلی سیلو را 51 متر عنوان کرد و افزود: یک برج چهار طبقه که در زیر آن  زیر زمینی احداث شده در سمت شمال سیلو و با ارتفاعی بیش از ساختمان اصلی به آن متصل است و یک تونل به طول 145 متر و به عرض 82/2متر به آن متصل میشود که گندمها را بوسیله نوار نقاله از سیلو به برجی که در ساحل رودخانه قراردارد و سپس به کشتی منتقل میکرده است.

 

موسوی ادامه داد: مصالح این سازه از دیوارهای پیشساخته بتنی مسلح ساخته شده و جنس درب‎ها و پنجره نیز چوبی است؛ ضمن این‎که چندین ساختمان مستطیل شکل اداری و صنعتی به صورت متصل و یا جدا از بنا در محوطه سیلو قراردارد و جزو مجموعه سیلوی بزرگ اهواز محسوب می‎شوند.

 

او در ادامه به ویژگی‎های خاص این اثر نیز اشاره و تصریح کرد: خوزستان از نظر تولید و خرید محصول استراتژیک گندم رتبه نخست را در کشور دارد و علاوه بر این از پتانسیل مناسبی در عرصه ذخیرهسازی گندم در سطح کشور برخوردار است؛ این درحالی است که اکنون ظرفیت ذخیرهسازی در مراکز دولتی و خصوصی استان بیش از یک میلیون تن است و سیلوی اهواز با سابقهای قریب به 80سال مهمترین آنها است.

 

سرپرست ادارهکل میراث فرهنگی خوزستان با بیان این‎که این اثر به عنوان اثر شاخص شهر اهواز در تاریخ معاصر و شکلگیری اهواز مدرن است. افزود: سیلوی اهواز با ظرفیت 3200 تن دومین سیلوی کشور بعد از سیلوی تهران محسوب میشود.

 

موسوی خاطرنشان کرد: این سیلو به سه راه آبی(رود کارون)،شوسه و راه آهن دسترسی دارد و به عنوان محل صادرات گندم در منطقه جنوب کشور به کشورهای همسایه حائز اهمیت فراوان بوده است .

 

او اظهار کرد: فرم بنا و شیوه قرارگیری آن در ساحل و چشمانداز زیبای کارون به خصوص اتصال آن به برجی که در آب رودخانه احداث شده، موجب شده است که به عنوان یک نماد شهری یکی از جاذبههای تاریخی این شهر محسوب شود.

 

سرپرست اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان با بیان این‎که این بنای تاریخی در مالکیت شرکت بازرگانی دولتی ایران و در اختیار ادارهکل غله استان خوزستان است افزود: ثبت بناهای تاریخی در فهرست آثار ملی اولین گام در حفظ و صیانت از میراث‌ فرهنگی کشور است؛ اما نباید تنها به این اتفاق بسنده کرد و باید برای احیا و مرمت بناهای تاریخی از مشارکت نهادهای متولی که در بهره‌برداری از این آثار سهیم می‌شوند، استفاده کرد.

 

وی در پایان با اشاره به این‎که با ثبت سیلوی اهواز در فهرست آثار ملی این اثر تاریخی تحت حمایت قانونی قرار گرفت، بر تعیین عرصه و حریم این اثر تأکید و اظهار امیدواری کرد: در آینده نزدیک بتوانیم تعیین عرصه و حریم این اثر زیبای تاریخی شهر را نیز عملی کنیم.

 

ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: چهار شنبه 12 دی 1397     بازدید ها: 143     دسته: خبر     
 
سال حمایت از کالای ایرانی
سال حمایت از کالای ایرانی
سیدحکمت اله موسوی مدیر کل
سیدحکمت اله موسوی  مدیر کل
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران
جشنواره گردشگری شوشتر جزیره رویایی
جشنواره گردشگری شوشتر جزیره رویایی
 
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه