سه شنبه 27 فروردین 1398
کد خبر: 3025
تعداد بازدید: 153

ثبت ملی مسجدحاج‎علی حاج علی‎اکبر شوشتر

مسجد "حاج‎علی حاج علی‎اکبر" در شوشتر در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‎الملل اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، رئیس اداره میراث فرهنگی شوشتر امروز سه‎شنبه 27 فروردین‎ماه 98 اظهار کرد: ثبت مسجد حاج‎علی حاج‎علی‎اکبر در فهرست آثار ملی کشور از سوی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری به صورت رسمی اعلام شد.

 

علی‎محمد چهارمحالی افزود: این اقدام بر اساس بند جیم ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی مصوب سال 1364و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیر منقول فرهنگی و تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‎های ذیربط صورت گرفت.

 

او بیان کرد: اثر تاریخی مسجد "حاج‎علی حاج‎علی‎اکبر" با شماره 32036 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوشتر با اشاره به ویژگی‎های این مسجد گفت: "حاج‎علی‎اکبر" از جمله مساجد شوشتر است که با گذشت حدود 200 سال از قدمت و ساخت آن، همچنان شکل و نمای قدیمی خود را به خوبی حفظ کرده است.

 

وی ادامه داد: به دلیل تعریض خیابان این مسجد (امام خمینی) در دوره پهلوی، بخشی از فضای مسجد به خیابان تبدیل شد؛ اما با این‎حال فضاهای باقیمانده از مسجد نیز در نوع خود چشمگیر و زیبا هستند .

 

چهارمحالی افزود: پایه‎ستون‎ها، جاشمعیها و چراغ آویزهای زیبا ازجمله ویژگی‎هایی هستند که از 200 سال پیش تاکنون همچنان در این مسجد خودنمایی میکنند.

 

او با بیان اینکه حاجعلی از تجار نیکنام و رجال تأثیرگذار در منطقه بوده که این مسجد را از خود به یادگار گذاشته است اضافه کرد: مسجد حاج‎علی حاج علی‎اکبر از چندین شبستان و یک محراب تشکیل شده که محراب آن به زیبائی با آجر، کاشی و حجاری تزئین شده است.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوشتر تأکید کرد: ثبت ملی این اثر تاریخی در حفظ و احیاء آن تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت و بدون تردید برنامهریزی برای بهسازی و مرمت این مسجد نیز در لیست برنامههای آتی اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان و ادارات میراث فرهنگی شوشتر و اوقاف این شهرستان قرار خواهد گرفت.  

 

گفتنی است، شهرستان شوشتر دارای حدود 350 اثر تاریخی ثبتشده است تاجایی که بیشترین آثار ثبتی استان خوزستان در این شهرستان قراردارد .

 

 آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه