یک شنبه 17 شهریور 1398
کد خبر: 3225
تعداد بازدید: 128

انتصاب فعال میراث فرهنگی خوزستان به عنوان دبیر مهرواره قصه ‎گویی «یک شب و هزار قصه»

‍ در حکمی از سوی وحید کیانی مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان، مجتبی گهستونی، فعال میراث فرهنگی خوزستان، به عنوان دبیر مهرواره قصه‎ گویی «یک شب و هزار قصه» که با رویکرد توجه به مادربزرگ و پدربزرگ‎های قصه‎گو برگزار می‎شود انتخاب شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین ‎الملل اداره ‎کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، گهستونی درخصوص این مهرواره اظهار داشت: هدف از جمع‎آوری قصه‎های مادربزرگ و پدربزرگ‎ها، ترغیب آنان به قصه‎ گویی مجدد و ثبت این بخش از فرهنگ شفاهی و نیز ایجاد انگیزه برای شنیدن قصه از سوی کودکان و نوجوانان و سایر افراد علاقمند است. 
 
او ادامه داد: ثبت و ضبط قصه‎ ها به گویش، لهجه و زبان‎های مختلف توسط مردم ساکن در خوزستان ضمن این‎که به جذابیت مهرواره کمک می‎کند، گویای وجود انبوهی از قصه ‎های فراموش‎ شده در میان مردم و البته تنوع فرهنگی و زندگی مسالمت ‎آمیز همه اقوام خوزستانی است. 
 
این فعال میراث فرهنگی افزود: بسیاری از مردم اگر هم قصه بلد باشند، یا خجالت می‎کشند یا تکرار آن را بیهوده می‎دانند؛ لذا باید در آن‎ها انگیزه ایجاد کنیم، مثلا اسم چند قصه را بگوئیم تا برای آن‎ها تداعی قصه ‎های مانده در ذهنشان شود. 
 

 

وی با بیان این‎که برای شرکت در این مهرواره، اگرچه انتخاب موضوع توسط قصه ‎گوهای محلی کاملاً آزاد است اما انتخاب قصه‎ های محلی مناسب‎تر خواهد بود؛ ضمن‎ این‎که بیان و ضبط قصه‌ ‎ها به‌ صورت تک‎ نفره محدودیت زمانی ندارد و به هر میزان دقیقه‎ا ی می‎تواند ضبط شود.
 
گهستونی اظهار داشت: تصویربرداری از قصه ‎ها با دوربین ‎های خانگی یا موبایل با هر گویش، لهجه و زبانی باید در نمای باز(Long Shot)صورت بگیرد  ولی تصویربرداری باید به ‌صورت افقی و دارای صدای مطلوب باشد.
 
او بیان کرد: مادربزرگ‌ها و پدربزرگ ‎های علاقه‌ مند به شرکت در بخش صحنه‌ ای نخستین مهرواره قصه‌ گویی «یک ‌شب و هزار قصه» تا ۲۰ شهریور فرصت دارند لوح فشرده قصه‎ گویی خود را به هر کدام از ما برگزار کنندگان و یا  نزدیک‎ ترین مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان محل زندگی خود تحویل دهند.
 
آئین پایانی نخستین مهرواره قصه‌ گویی «یک ‌شب و هزار قصه» ۲۷ شهریور در تالار مهتاب اهواز برگزار می‎شود و از مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‎های قصه ‎گوی شرکت‎کننده تجلیل خواهد شد.


آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه