چهار شنبه 04 دی 1398
کد خبر: 3423
تعداد بازدید: 201

ثبت نام جشنواره ی جایزه فیروزه آغاز شد

پویایی و حیات هر جامعه‌ای وابسته به فرهنگ آن است و مردم بازیگران اصلی آن به شمار می‌روند. هنگامی که مردم از الگوهای فرهنگی اصیل خود در بطن زندگی‌شان استفاده کنند بی‌شک منجر به امتداد و انتقال الگوهای بومی خود به نسل آینده می‌شود.
 
 
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درصدد است تا از راه‌های گوناگونی، فرهنگ‌ ایرانی_اسلامی را میان اقشار مردم و به خصوص جوانان نهادینه کند، تا خانواده‌ها پس از آشنایی مجدد با الگوهای فرهنگی و متناسب با جامعه ایران اسلامی؛ در استفاده هر چه بیشتر آن‌ها تلاش کنند.
 
با توجه به این سیاست جشنواره فیروزه در تلاش است تا با معرفی محصولات فرهنگی ایرانی_اسلامی استفاده از آن محصولات را برای مردم عزیز خوزستان نهادینه و به عنوان الگویی کاربردی در خلال زندگی روزمره‌شان معرفی کند.
 
موارد و موضوعات جشنواره جایزه فیروزه در پنج بخش
 
۱) موسیقی و نواها: تنها آثاری پذیرفته و داوری می‌شوند که در آن‌ها زبان‌ها و گویش‌های بومی استان خوزستان بکار گرفته شده باشد.
 
۲) کسب و کارهای نوپا (استارت آپ‌ها): کلیه‌ی افرادی که به حرفه و کارهای خلاق بومی_فرهنگی اعم از میراث فرهنگی، صنایع دستی،گردشگری و... مشغول هستند، امکان شرکت در جشنواره و ارسال آثار در این بخش را دارند.
 
۳) محصولات فرهنگی و هدایا: آثار مورد نظر در این بخش تنها آثار مربوط به استان خوزستان است.
 
* لازم به ذکر است غذاهای محلی در شمار محصولات فرهنگی محسوب نمی‌شوند.
 
۴) نوشت افزار: نکته حائز اهمیت در پذیرش اثر خلاقیت، کاربردی بودن و استفاده از فرهنگ بومی استان می‌باشد.
 
۵) تولیدات دیجیتال: تولید کنندگان اپلیکیشن‌ها، بازی‌های رایانه‌ای و یا تلفن همراه، مستندسازان و تولیدات کنندگان محتوای دیجیتالی پیرامون استان خوزستان می‌توانند آثار خود را در این بخش از جشنواره ارسال کنند.
 
نحوه ثبت نام: شرکت کنندگان در جشنواره فیروزه می‌توانند پس از ثبت نام در سایت محصولات خود را به اداره کل ارشاد خوزستان ارسال کنند.
 
اهداف جشنواره: جشنواره فیروزه بدنبال آن است تا استفاده از محصولات بومیِ فرهنگی و اصیل خوزستانی را به عنوان یک الگوی ماندگار برای نسل فعلی و نسل‌های بعدی در دل فرهنگ ما حک کند.
 
 
 
معیارهای داوری جشنواره: معیارهای انتخاب آثار و راه یابی به آثار برتر در جشنواره فیروزه‌ شامل 1-توجه به ارزشهای والای فرهنگ اسلامی - ایرانی 2-بهره برداری از نمادهای ملی و بومی 3-خلاقیت در طراحی و استفاده بجا از عناصر بصری 4-کیفیت تولید، مواد اولیه 4- سادگی و ارزانی رعایت اصول ایمنی و استانداردها 5-عدم کپی برداری از نمونه های خارجی و رقابت با کالاهای خارجی در بازار به منظور کاهش واردات آن است.
 
همچنین از دیگر معیارهای این جشنواره می‌توان به رشد مهارتهای حرکتی- آموزشی و فكری جذابیت، کاربردی بودن و ایجاد ارتباط با مخاطب، برانگیختن حس کنجكاوی و تحریک قوه تخیل کارآفرینی و ارزش آفرینی، بهره گیری از توان طراحان و استعدادهای ایران اسلامی اشاره کرد.
 
اطلاعیه جدید:
 
ثبت نام حضوری در برای جشنواره ی جایزه ی فیروزه امکان پذیر شد, جهت ثبت نام حضوری به دبیرخانه ی جشنواره ی فیروزه ای به نشانی اهواز اداره کل ارشاد اسلامی استان خوزستان مراجعه فرمایید.


آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه