پنج شنبه 28 آذر 1398
کد خبر: 3412
تعداد بازدید: 126

۶ بنای تاریخی خوزستان در بارندگی اخیر دچار خسارت هایی شدند

سیدحکمت اله موسوی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان: بخشی از سقف‌های هتل تاریخی «قو» به دلیل آسیب‌هایی که از گذشته به آن وارد شده بود، در بارندگی‌های چند روز گذشته اهواز ریزش کرده‌ است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خوزستان، بخشی از دیواره‌ی خانه «نجف‌خان» در شهرستان بهبهان نیز ریزش داشته و پایه‌های پل تاریخی «سید صالح» در شهرستان کارون زیر آب است و تا پایین نرفتن کامل آب، امکان بررسی وضعیت این پل تاریخی وجود ندارد.
 
او گفت: همچنین محوطه اطراف ساختمان هلال احمر خرمشهر زیرآب است و بخش هایی از آب حاصل از بارندگی وارد این ساختمان شده است.
 
بخشی از دیواره‌ها و تزئینات خانه تاریخی «افضل» در شهرستان شوشتر نیز دچار آسیب شدند و مناطق همجوار و بخشی از بنای تاریخی «دورقی» و حیاط خانه تاریخی «امین زاده» نیز در این سیل نشست کرده‌اند.
 
 
گرچه احتمالا با تخریب‌ها و شستگی‌هایی در برخی مناطق روبه رو هستیم، اما هنوز گزارش‌های رسمی و اطلاعات دقیقی از مناطق تاریخی آبادان، شوش، چغازنبیل، دزفول داده نشده است.
 
به دلیل خاکی بودن محوطه‌های برخی از فضاهای تاریخی و جهانی مانند چغازنبیل یا شوش که در زمان بارندگی‌های کوچک نیز گل‌آلود می‌شوند، قطعا در شرایط حاضر، بازدیدها به کندی انجام می‌شود و حضور گردشگران را مختل می‌کند، اما خوشبختانه موزه‌ها این شرایط را ندارند.
 
تا ثابت نشدن وضعیت آثار تاریخی و پایین نیامدن  آب به طور کامل، نمی‌توان دقیق‌تر درصد آسیب‌های وارد شده را تخمین زد یا اعتبار برای آن‌ها درخواست کرد.


آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه