آخرین به روز رسانی: یک شنبه 17 اسفند 1399
آخرین به روز رسانی: یک شنبه 17 اسفند 1399
جمعه 21 اسفند 1394
کد خبر: 2049
تعداد بازدید: 849

شوش

محوطه‌ی باستاني شوش :  شوش یکی از کهن‌ترین شهرهای جهان، حدود4000 سال پيش از ميلاد به عنوان كانون مذهبي ساكنان دشت اطراف بنيان نهاده شده است. عمليات اكتشاف باستان‌شناسي در شوش از سال 1850 ميلادي آغاز گرديد و چندين مرتبه  ادامه يافت كه حاصل آن كشف آثار با ارزش و شكوهمندي از تمدن و فرهنگ اقوام ايلامي، هخامنشي و اسلامي بوده است.
بقعه‌ی دانيال پيامبر: بارگاه دانيال پيامبر در شهر شوش و در كنار رودخانه‌ی شاوور، بنايي شكوهمند، زيبا و بسيار مشهور است كه ساليان دراز شوش را بدان مي‌شناختند. گنبد دانيال نبي به سال 1287ه.ق برابر با 1869ميلادي پس از آن‌كه سيل بقعه‌ي قديمي‌تر  را خراب نمود از نو ساخته شد و بي‌شك اين اولين بار تعمير و نو سازي و بازسازي آن نبوده است همچنان‌كه آخرين بار اين‌گونه تعميرات و تصرفات هم نبوده است.
چغازنبيل : برجسته‌ترين آثار تاريخي نيمه‌ی دوم هزاره‌ی دوم در چغازنبيل كشف شده است. چغازنبيل در قرن 14 پ.م  به دست شاه "اونتش نپیرشا" بنا شد و به نام بنيان‌گذار آن دوراونتاش ناميده مي‌شد. تمامي اين مجموعه اساساً شهري م‍ذهبي بود و محوطه‌اي با وسعت 100 هكتار را در بر مي‌گرفت كه در مركز آن زيگورات قرار داشت. پيش از برپايي زيگورات در اين محل ساختمان چهار گوش پيرامون حياط مركزي با معبد كه هردو وقف يك خدا يعني اينشوشيناك شده بود قرار داشت. بعداً زيگورات در درون حياط برپا شد. فضاي ميان حصار اول و دوم حدود دوازده نيايشگاه را در خود داشت.

 آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب