آخرین به روز رسانی: دوشنبه 11 اسفند 1399
آخرین به روز رسانی: دوشنبه 11 اسفند 1399
جمعه 04 مرداد 1398
کد خبر: 3139
تعداد بازدید: 951

به پاس رونق گردشگری فرهنگی ‎ورزشی؛ سرمایه‎گذار «هزارویک‎شب» مسجدسلیمان در تهران تقدیر شد

در آئین "سپاس رستم" که از سوی باشگاه شاهنامه‎پژوهان در تالار فردوسی خانه اندیشمندان اسلامی تهران برگزار شد از مینا حقانی بانوی خوزستانی به پاس احیای مکان تاریخی زورخانه پوریای ولی مسجدسلیمان و رونق گردشگری فرهنگی ورزشی تقدیر شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‎الملل اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، مینا حقانی مدرس دانشگاه، مربی ادبیات نمایشی کودک و نوجوان و تنها بانوی ورزشکار در ورزش پهلوانی و زورخانه‎ای به همراه مرشد علی اکبری‎فر در راستای اعتلای فرهنگ ایرانی و ایجاد قطب گردشگری طرحی را به نام « هزارویکشب » در زادگاه خود سرمایه‎گذاری و اجراء کرد.
 
حقانی به دعوت کوروش جوادی دبیر باشگاه شاهنامه‎پژوهان ایران و با هماهنگی پیمان نبهانی معاون برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری میراث فرهنگی خوزستان، به منظور ارائه و معرفی طرح گردشگری هزارویکشب و با هدف رونق گردشگری با استفاده از امکانات ورزشی با رویکرد فرهنگی در این آئین شرکت کرد.
 
این بانوی خوزستانی سخنرانی خود در آئین سپاس را با ادای احترام و رخصت از بزرگان ادب و فرهنگ ایرانی حاضر در مراسم از جمله دکتر میرجلال‎الدین کزازی آغاز و سپس ضمن معرفی هزارویکشب و اهداف آن اظهار داشت: مجموعه تاریخی، فرهنگی، هنری و گردشگری هزارویکشب در راستای حفظ میراث تاریخی، ورزشی و فرهنگی در بین تمام اقشار جامعه ایجاد شده است و امروزه شاهد حضور گردشگران در این مکان هستیم.
 
او افزود: گردشگری ورزشی، یکی از زیرمجموعه‌های صنعت گردشگری است که طرفداران آن روز به روز در حال افزایش است.
 
حقانی با بیان این‎که گردشگری ورزشی نوستالژیک، یکی از زیرشاخه‎های گردشگری ورزشی است گفت: باتوجه به این‎که پرونده آئین‌های پهلوانی و زورخانه‎ای با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران در یونسکو به عنوان میراث معنوی بشری ثبت جهانی شده است، این اثر معنوی احترام خاصی در بین هموطنان دارد و از سویی باتوجه به قدمت آن در جامعه ایران،  زورخانه‎ها پتانسیل بالایی در رونق گردشگری ورزشی ایران دارند.
 
گفتنی است؛ هزارویکشب با طراحی و سرمایه‎گذاری تنها زوج زورخانه‎ای کشور و همکاری معاونت سرمایه‎گذاری میراث فرهنگی استان خوزستان، به عنوان تنها زورخانه گردشگری کشور راه‎اندازی شده است.
در این مجموعه با حفظ فضای ورزشی در محیطی فرهنگی، علاوه بر برگزاری نشست‎های فرهنگی و ادبی، برترین صنایع دستی استان خوزستان و کشور نیز در معرض نمایش قرار داده شده و براساس برنامه‎ریزی صورت گرفته در آینده‎ای نزدیک کلاس‎های آموزشی صنایع دستی نیز در این مجموعه برگزار خواهد شد.


آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب