آخرین به روز رسانی: شنبه 22 مرداد 1401
آخرین به روز رسانی: شنبه 22 مرداد 1401
سه شنبه 27 آبان 1399
کد خبر: 3973
تعداد بازدید: 865

باند 5 نفره حفاران غیرمجاز در شهرستان ایذه متلاشی شد

nonhighslide
فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان از دستگیری باند پنج نفره حفاری غیرمجاز در یکی از روستاهای شهرستان ایذه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، سرهنگ رامین مکناوی امروز سه‌شنبه 27 آبان‌ماه 99 با اشاره به گزارش مسئول پایگاه حفاظت میراث فرهنگی شهرستان ایذه عنوان کرد: «درپی اطلاعات دریافتی از مخبران محلی مبنی بر حفاری غیرمجاز در یکی از روستاهای توابع شهر دهدز، بی‌درنگ، رسیدگی به این موضوع در دستورکار ما قرار گرفت.»
 
او ادامه داد: «پس از دریافت دستور مراجع قضائی، نیروهای پایگاه حفاظت میراث فرهنگی شهرستان با همکاری نیروی انتظامی و هماهنگی با دادستان عمومی و انقلاب شهر دهدز، پس از کمین سه ساعته، در اقدامی غافلگیرانه و پلیسی پنج سوداگر اشیای فرهنگی را دستگیر کردند.»
 
فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان با بیان این‌که از متهمان تعدادی ادوات حفاری، یک قبضه کلت کمری دارای شماره سازمانی و دو دستگاه بی‌سیم کشف و یک دستگاه خودروی پراید نیز از آنان توقیف شد افزود: «موضوع به منظور دستگیری متهمان احتمالی دیگر درحال رسیدگی است.»
 
او یادآور شد: «براساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش بدون مجوز به ‌قصد به دست آوردن اموال تاریخی، فرهنگی ممنوع است و متهمان به شش ماه تا سه سال حبس محکوم می‌شوند و اشیاء مکشوف به نفع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت ضبط می‌شود.»
 
شهرستان ایذه یکی از شهرستان‌های استان خوزستان است که در سال ۱۳۱۹ تأسیس شده‌است و مرکز آن شهرستان، شهر ایذه است. از آثار معروف باستانی این شهرستان می‌توان اشکفت‌سلمان، کول‌فرح و خنگ‌اژدر یا روستای شمی و … را نام برد. همچنین مجسمه ایاپیر از روستای شمی کشف شده‌است. پل ایذج یکی دیگر از آثار باستانی ایذه است که از شگفتی‌های قابل توجه تاریخی است، زیرا جنس آن از سنگ و ملات ساروج بوده و روی بستر رودخانه‌ای خشک و بسیار عمیقی بنا شده‌است. همچنین در ایذج آتشکده‌ای قرار داشته‌ که تا زمان هارون‌الرشید فروزان بوده‌است. شیرهای سنگی بردشیر نیز از آثار باستانی ایذه به‌شمار می‌روند که البته نمونه‌های بسیاری در دیگر نقاط بختیاری یافت می‌شود.
 
 


طراحی و پیاده سازی: راد وب