آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 10 آذر 1400
آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 10 آذر 1400
یک شنبه 14 تیر 1394
کد خبر: 1286
تعداد بازدید: 3465

اهمیت ثبت جهانی شوش و میمند در فهرست میراث جهانی یونسکو

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: 11 قنات تاریخی کشور نامزدهای اصلی سال آینده کشورمان برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو هستند. به گزارش میراث آریا(chtn) مسعود سلطانی فر افزود: کارها و اقدامات کارشناسی اولیه برای ثبت این قنات ها به پایان رسیده است و هم اکنون در مرحله کارشناسی نهایی قرار دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: 11 قنات تاریخی کشور نامزدهای اصلی سال آینده کشورمان برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو هستند.

به گزارش میراث آریا(chtn) مسعود سلطانی فر افزود: کارها و اقدامات کارشناسی اولیه برای ثبت این قنات ها به پایان رسیده است و هم اکنون در مرحله کارشناسی نهایی قرار دارد.

وی با اشاره به نشست امروز کمیته میراث جهانی یونسکو در شهر بن آلمان گفت: در این نشست دو اثر محوطه تاریخی شهر شوش و منظر فرهنگی روستای میمند شهر بابک کرمان به ثبت جهانی رسید.

سلطانی فر با بیان اینکه محوطه تاریخی شهر شوش قدمت 6 تا 7 هزار ساله دارد افزود: حدود 100 سال است که در این محوطه کار باستان شناسی انجام می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: محوطه تاریخی شهر شوش به عنوان هجدهمین اثر کشورمان در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
سلطانی فر افزود: همچنین امروز منظر فرهنگی روستای میمند نیز به عنوان نوزدهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

وی گفت: پرونده منظر فرهنگی روستای میمند دو سال قبل برای ثبت جهانی به کمیته میراث جهانی یونسکو ارائه شده بود که به علت ناقص بودن پرونده و گزارش ها به ثبت نرسید.

سلطانی فر با بیان اینکه از سال 2007 به بعد هر کشوری می تواند سالانه یک اثر را برای ثبت در یونسکو معرفی کند افزود: تا قبل از ثبت دو اثر یادشده ما در رتبه سیزده در میان کشورهای جهان از نظر ثبت آثار در فهرست میراث جهانی قرار داشتیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به محوطه ها و مکان های تاریخی کشورمان گفت: هم اکنون حدود 39 اثر و مکان تاریخی به عنوان فهرست پیشنهادی و ثبت موقت در یونسکو داریم که با توجه به تکمیل شدن پرونده آن‌ها برای ثبت این آثار اقدام خواهد شد و همچنین 29 اثر را به عنوان نامزدهای ثبت طبیعی داریم.

سلطانی فر افزود: تلاش داریم ثبت های زنجیره ای را افزایش دهیم و برای این موضوع خانه های ایرانی و حمام های ایرانی از نامزدهای ثبت جهانی هستند.

وی گفت: با ثبت زنجیره ای به جای یک خانه یا یک حمام، 10 یا 20 خانه یا حمام معرفی و ثبت جهانی می شود.

سلطانی فر درباره مزیت های ثبت آثار در فهرست میراث جهانی افزود: هنگامی که اثری به عنوان میراث جهانی ثبت می شود، از جهت حفاظت مورد تاکید و حمایت سازمان های بین المللی به ویژه یونسکو قرار می گیرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: همچنین ثبت جهانی یک اثر علتی می شود برای تجمع باستان شناسان، پژوهشگران و فرهیختگان در آن مکان تاریخی و همچنین صدها مقاله و کتاب درباره آن اثر تاریخی تالیف می شود.

سلطانی فر افزود: همچنین نام آثاری که در فهرست میراث جهانی به ثبت می رسد، در 5 تا 6 هزار سایت گردشگری جهان به عنوان مقاصد اصلی به گردشگران معرفی می شود.آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب