آخرین به روز رسانی: دوشنبه 27 اردیبهشت 1400
آخرین به روز رسانی: دوشنبه 27 اردیبهشت 1400
یک شنبه 05 مهر 1394
کد خبر: 1392
تعداد بازدید: 3349

گردشگری می تواند یکی از مولفه‌های قدرت نرم ایران باشد

رئیس جمهور در پیام خود به مناسبت روز جهانی گردشگری، این صنعت را دارای ظرفیت تبدیل شدن به یکی از مؤلفه های مهم قدرت نرم ایران دانست و خواستار توسعه گردشگری توام با تاکید فزاینده بر پایداری اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی شد.
گردشگری می تواند یکی از مولفه‌های قدرت نرم ایران باشد
رئیس جمهور در پیام خود به مناسبت روز جهانی گردشگری، این صنعت را دارای ظرفیت تبدیل شدن به یکی از مؤلفه های مهم قدرت نرم ایران دانست و خواستار توسعه گردشگری توام با تاکید فزاینده بر پایداری اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی شد.

 

به گزارش میراث آریا(chtn) پیام دکتر حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری توسط مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری در برج میلاد، قرائت شد.

متن کامل پیام حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به شرح ذیل است:


'بسم ا... الرحمن الرحیم
پنجم مهرماه هر سال یادآور جایگاه مهم گردشگری در جهان است. سهم عظیم گردشگری در گردش مالی جهان، مشارکت این صنعت در تعاملات بین فرهنگی، نقش گردشگران در توسعه گفت وگوی اجتماعی میان فرهنگ ها و کشورها، و پی آمدهای گردشگری برای توسعه اقتصادی و بسط فرهنگ صلح و آشتی، همه کشورها را به توسعه این صنعت و بهره مندی از مواهب آن راغب و نیازمند ساخته است.

امروز اسناد بالادستی ناظر بر توسعه از جمله سیاست های کلان برنامه ششم، رهبر معظم انقلاب و مسئولان ارشد نظام در هر سه قوه، بر ضرورت توسعه گردشگری و متنوع سازی اقتصاد ایران تأکید دارند. کاهش وابستگی به نفت، توزیع جغرافیایی ثروت، و تضمین استفاده پایدار از منابع فرهنگی، اکوسیستمی، و زیرساخت های ایجاد شده در کشور، به علاوه فراهم آوردن امکان اشتغال گسترده، ضرورت هایی است که برنامه ریزی برای توسعه گردشگری را حیاتی می سازد.

آشنایی جهانیان با فرهنگ، تاریخ، مردم و فرصت های سرمایه گذاری در ایران، کارکردهای آشکار توسعه صنعت گردشگری است و در پی آن امنیت ملی ایران نیز در چارچوب تعامل سازنده با جهان تقویت و پایدار خواهد شد. گردشگری ظرفیت دارد تا به یکی از مؤلفه های مهم قدرت نرم ایران بدل شده و در خدمت تحقق «اهداف توسعه پایدار» (SDGs) باشد که از سال 2015 در دستور کار کشورهای جهان قرار می گیرد.

«پایداری گردشگری» مؤلفه ای راهبردی است. گردشگری به همان اندازه که فرصتی برای توسعه است، می تواند با فشار بر منابع اکولوژیک، فرسایش میراث فرهنگی، فشار بر فرهنگ های بومی و سنتی، و وابسته ساختن سایر بخش های اقتصادی به خود، عوارض ناخواسته و ناخوشایندی برای فرهنگ، اقتصاد و جامعه داشته باشد. خسارات وارد شده بر بخش هایی از کشور – بالاخص در شمال و سواحل دریای مازندران – شاهدی از آسیب های گردشگری بدون برنامه و فاقد هوشمندی است. بنابراین تأکید بر توسعه گردشگری باید توأم با تأکید فزاینده بر پایداری اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی باشد، و هر گونه برآوردی از تأثیر مثبت اقتصاد گردشگری بر شاخص های توسعه، با لحاظ کردن تأثیرات منفی آن بر محیط زیست صورت گیرد.

توسعه گردشگری در سرزمین پهناور و اقلیم های رنگارنگ ایران، بدون مشارکت مردمی، بخش خصوصی و لحاظ کردن ویژگی های خاص و محلی، و تنوع های فرهنگی، مذهبی و محیط زیستی ناممکن است. دولت می تواند تنظیم گر و مقررات گذار توسعه گردشگری، و تسهیل کننده توسعه ارتباطات گردشگری داخلی و بین المللی باشد، نظارت و پایش به قصد تضمین توسعه پایدار و بدون اثرات مخرب را دنبال کند. اما دولت قطعاً برای تصدی گری و فراهم آوردن سرمایه لازم برای این بخش، گزینه مناسبی نیست. بنابراین توسعه گردشگری باید با تأکید بر مشارکت بخش خصوصی و تعاونی صورت گیرد.

بین المللی شدن و توسعه مشارکت های خارجی، در همه کسب وکارهای دنیای امروز ضرورت دارد. اما این ضرورت در صنعت گردشگری که به صورت بنیادی در تعامل بین المللی امکان پذیر می شود، ناگزیر و حیاتی است. توافق هسته ای، انتقال به دوره پساتحریم و موفقیت در عملی ساختن تعامل سازنده با جهان، فرصت مناسبی برای توسعه ارتباطات بین المللی و بین فرهنگی در عرصه گردشگری فراهم ساخته است، و می تواند مکمل راهبرد سیاست خارجی دولت یازدهم باشد. مناسب آن است که از طریق توسعه همکاری ها با سرمایه گذاران بین المللی، شرکت های مشاوره ای، مراکز تحقیقاتی و آکادمیک در زمینه گردشگری، رسانه های بین المللی، شرکت های حمل و نقل و سایر فراهم کنندگان زیرساخت ها و خدمات گردشگری، در چشم انداز ایران 1404 شاهد رونق گردشگری ایران و تبدیل شدن آن به یکی از منابع قابل اتکای درآمد کشور باشیم.

ما ایرانیان به پشتوانه میراث تاریخی و سرزمینی غنی که خداوند به ما ارزانی داشته است، می خواهیم در قرن جاری، آرامش خاطر، رفاه مادی و زندگی اخلاقی مناسبی برای شهروندان خود فراهم سازیم، و سهمی بسیار فراتر از گذشته در تمدن، فرهنگ، اقتصاد و امنیت جهانی داشته باشیم. گردشگری فرصتی بزرگ برای ایفای این نقش است و برای تحقق این هدف، سخت کوش و منعطف خواهیم بود.
حسن روحانی
رییس جمهوری اسلامی ایران'آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب