آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 13 اسفند 1399
آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 13 اسفند 1399
جمعه 27 آذر 1394
کد خبر: 1467
تعداد بازدید: 1540

ابلاغ شیوه نامه ارائه خدمات بیمه ای گردشگران به سراسر کشور

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تدوین «شیوه نامه ارائه خدمات بیمه ای به گردشگران» و ابلاغ آن به 31 استان کشور با هدف تامین حقوق گردشگران خبر داد.معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تدوین «شیوه نامه ارائه خدمات بیمه ای به گردشگران» و ابلاغ آن به 31 استان کشور با هدف تامین حقوق گردشگران خبر داد. 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرتضی رحمانی موحد گفت: با عنایت به ضرورت حفظ و رعایت حقوق گردشگران و لزوم اتخاذ تدابیر موثر برای حفظ و تامین ایمنی، سلامتی و همچنین آرامش و آسایش خاطر آنان در طول مدت سفر، «شیوه نامه ارائه خدمات بیمه ای به گردشگران» که در تاریخ بیست و هشتم آبان ماه سال جاری تدوین و به تایید ریاست سازمان متبوع رسیده بود؛ به کلیه استان های کشور ابلاغ شد.
وی با اشاره به مبنای قانونی شیوه نامه مذکور گفت: این اقدام به استناد ماده 30 آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی مصوب سال 80 و در راستای اجرایی شدن ماده 7 آیین نامه شماره 81 مصوب شورای عالی بیمه به تاریخ سال 91 و در چارچوب مفاد قانون بیمه  انجام گرفته است. 
معاون گردشگری افزود: در شیوه نامه ارائه خدمات بیمه ای به گردشگران، علاوه بر تشریح و ارائه تعاریف مربوط به «بیمه گر»، «بیمه گذار» و «کمیسیون فنی» انواع بیمه در قالب «بیمه نامه های اجباری و تکلیفی» و «بیمه های اختیاری» ارائه می شود. 
وی تصریح کرد: بر این اساس بیمه های اجباری و تکلیفی به آن دسته از بیمه هایی گفته می شود که شرکت، دفتر خدمات سیاحتی و گردشگری مکلف است به هنگام تنظیم برنامه سفر به عنوان بخشی از اجزای اصلی بسته های سفر، پیش بینی های لازم را برای پوشش هزینه گردشگران داخلی و خروجی بعمل آورد. 
رحمانی موحد خاطر نشان کرد: پیش بینی های مورد نظر مشمول هزینه های جانی ناشی از سفر همانند نقص عضو، دیه فوت، از کارافتادگی دائم و هزینه های پزشکی (بستری) در اثر فعالیت مربوط به تور، لغو سفر به دلیل عدم صدور روادید توسط وزارتخانه های خارجی، لغو شدن سفر به دلیل حد نصاب نرسیدن تور، لغو شدن پرواز، عدم انجام سفر به دلیل لغو شدن محل اقامت و نیز مفقود شدن بار همراه گردشگر می شود.
این مقام مسئول همچنین در تشریح بیمه های اختیاری مبتنی بر شیوه نامه ابلاغی گفت: در این نوع از بیمه، شرکت یا دفتر خدمات سیاحتی و گردشگری موظف است علاوه بر انجام پوشش بیمه اجباری گردشگران، اطلاع رسانی و هماهنگی های لازم را در خصوص انتخاب یا عدم انتخاب آگاهانه پوشش های بیمه ای اختیاری شامل موارد تعیین شده از سوی گردشگران به عمل آورد . 
وی تصریح کرد: پرداخت هزینه های مربوط به مواردی همچون فوریت های دندانپزشکی، تاخیر در ارسال بار و چمدان گردشگر، انتقال به نزدیک ترین مرکز درمانی، سرقت یا مفقود شدن مدارک مسافرتی گردشگر و غیره مشمول بیمه اختیاری گردشگران می شود. 
رحمانی موحد یادآور شد: بر این اساس شرکت ها و دفاتر خدمات سیاحتی و گردشگری درانتخاب شرکت های بیمه گر مختار بوده و می توانند طبق ضوابط و مقررات نسبت به انعقاد قرارداد با شرکت های بیمه دارای مجوز رسمی از بیمه مرکزی اقدام نمایند. 
این مقام مسئول همچنین از سایر الزامات تعریف شده در بندهای شیوه نامه ارائه خدمات بیمه ای به گردشگران اظهار داشت: کلیه دفاتر خدمات مسافرتی باید زمان انعقاد تور نسبت به بیمه نمودن مسافران داخلی و خروجی اقدام نمایند و نیز مکلف هستند لیست بیمه های اجباری و اختیاری سفر را در سایت و مراجعات حضوری به گردشگران ارائه نمایند؛ این در حالی است که پوشش بیمه های اختیاری فقط در صورت قبول و موافقت های کتبی گردشگر تامین خواهد شد. 
گفتنی است منطبق با «شیوه نامه ارائه خدمات بیمه ای به گردشگران» در صورت اختلاف نظر فیمابین بیمه گذار (شرکت ها،  دفاتر خدمات سیاحتی و گردشگری) و بیمه گر، موضوع در کمیسیون فنی متشکل از نماینده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، نماینده تام الاختیار شرکت های بیمه گر اصلی در استان، نماینده سرپرستی شرکت بیمه گر اصلی و نماینده شرکت ها، دفاتر خدمات سیاحتی و گردشگری استان به عنوان بیمه گذار مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب