آخرین به روز رسانی: شنبه 22 مرداد 1401
آخرین به روز رسانی: شنبه 22 مرداد 1401
سه شنبه 29 اسفند 1396
کد خبر: 2476
تعداد بازدید: 768

دست پُر ایذه برای گردشگران در نوروز 97/ اشکفت‎سلمان ساماندهی شد

در آستانه تحویل سال جدید، دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر ایذه برنامه‎های این شهرستان برای نوروز و استقبال از گردشگران در این ایام را تشریح کرد.

دست پُر ایذه برای گردشگران در نوروز 97/ اشکفت‎سلمان ساماندهی شد

در آستانه تحویل سال جدید، دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر ایذه برنامه‎های این شهرستان برای نوروز و استقبال از گردشگران در این ایام را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، ابوب سلطانی با اشاره به اقدامات انجام‎شده در شهرستان ایذه برای نوروز 97 اظهار داشت: باتوجه به این‎که ایذه یکی از مهم‎ترین مبادی ورودی به استان پس از اندیمشک محسوب می‎شود، موضوع نوروز، ستاد سفر و اسکان گردشگران در این شهرستان بیش از پیش اهمیت پیدا می‎کند که از این‎رو، بیش از چهار جلسه ستاد خدمات هماهنگی سفر به ریاست فرماندار شهرستان تشکیل شده، مصوباتی به تصویب رسیده و فرماندار نیز احکامی را برای دهیاران روستاهای دارای ظرفیت گردشگری صادر نموده است.

او در ادامه تصریح کرد: برای نوروز 97، تعدادی راهنمای تور را در سطح شهر دهدز و ورودی شهرستان ایذه از سمت جاده اصفهان مستقر کرده‎ایم و این در حالی است که اقلام فرهنگی و تبلیغاتی شامل نقشه گردشگری و بروشور شهرستان ایذه نیز برای این راهنمایان تهیه شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی ایذه از تولید یک اپلیکیشن گردشگری برای سیستم‎عامل‎های اندروید و آیفون خبر داد و افزود: به محض ورود گردشگران به شهر، این اپلیکیشن از طریق وای‎فای در مبادی ورودی به تلفن‎های همراه گردشگران ارسال خواهد شد.

وی عنوان کرد: امشب و به مناسبت تحویل سال جدید، کارناوال تحویل سال نو شامل یک کالسکه با اسب و ساز و نوای محلی در سطح شهرستان ایذه با مشایعت تعدادی از افراد محلی با تن‎پوش بختیاری به راه خواهد افتاد و مردم و کودکان نیز کارناوال را با شعر و سرودهای محلی نوروزی همراهی می‌کنند.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر ایذه گفت: امشب در اقامتگاه بو‎م‎گردی الیما نیز مراسم لحظه تحویل سال نو براساس آداب و رسوم بختیاری برگزار می‎شود و جشنواره آش نیز  در نیمه دوم تعطیلات در این مکان برپا خواهد شد.
 
او با بیان این‎که نوروزگاه امسال ایذه در سه روز مختلف برگزار خواهد شد افزود: در روز هفتم فروردین ماه 97 جشنواره نوروزگاه هیجار را برگزار خواهیم کرد و سپس در روزهای دهم و یازدهم فروردین نیز به ترتیب جشنواره‎های نوروزگاه بلوط‎بلند در بخش دهدز و جشنواره نوروزگاه شهر دهدز با همکاری مشترک شهرداری و میراث فرهنگی ایذه را برپا می‎کنیم.

سلطانی اضافه کرد: مراسم نوروزگاه در شهرستان ایذه شامل بخش های متنوعی از جمله موسیقی بختیاری، پخت غذاهای محلی، بازارچه صنایع دستی و ... است.

وی از برپایی بیش از 60 سیاه چادر عشایری در سطح شهر ایذه به صورت شبانه‎روزی با هدف نمایش آداب و رسوم بختیاری و عرضه محصولات فرهنگی و صنایع دستی و نیز ایجاد بیش از ده سفره هفت‎سین به صورت میدانی به عنوان دیگر اقدامات انجام شده نام برد.

رییس اداره میراث فرهنگی ایذه از تعریف 60 تابلوی گردشگری بین شهری و شهری برای راهنمایی گردشگران خبر داد و افزود: این اتفاق درتسهیل تردد گردشگران در ایام نوروز بسیار مؤثر خواهد بود.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر ایذه با بیان این‎که با تمهیدات اندیشیده شده انتظار می‎رود نوروز 97 بی‎سابقه‎ترین نوروز در ایذه باشد، به وضعیت اسکان در شهرستان ایذه اشاره کرد و افزود: ظرفیت اقامتگاه‌های شهرستان، شامل مالمیر، هتل آنزان و اقامتگاه الیما در حال حاضر پر شده است.

وی همجنین از ساماندهی محوطه تاریخی اشکفت‎سلمان خبر داد و تصریح کرد: این محوطه به عنوان یکی از محورهای اصلی و یکی مقاصد مهم گردشگری استان، شناخته شده است که امسال توانستیم با مشارکت شهرداری و ایجاد تفاهمنامه میان پایگاه آیاپیر و شهرداری این محوطه را با نورپردازی، گل‎کاری، مبلمان و برپایی سفره‌های هفت‌سین ساماندهی محیطی کنیم ؛ضمن این‎که در نوروز پخش فیلم‎های معرفی شهرستان ایذه را در محوطه اشکفت‎سلمان در قالب ویدیو پروژکشن در برنامه خواهیم داشت.

 طراحی و پیاده سازی: راد وب