آخرین به روز رسانی: یک شنبه 6 مهر 1399
آخرین به روز رسانی: یک شنبه 6 مهر 1399
سه شنبه 28 خرداد 1398
کد خبر: 3087
تعداد بازدید: 459

در راستای تقویت ارتباط دولت و جوامع محلی؛ تشکل‎های مردم‎نهاد میراث فرهنگی از کشورهای خارجی الگوپذیری کنند

سرپرست معاونت برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: تشکل‎های مردم‎نهاد باید بتوانند ارتباط کم‎رنگ موجود میان دولت و جامعه محلی درخصوص فعالیت‎های مرتبط با گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی را تقویت کنند و از تجاربی مشابه تجارب کشورهای خارجی مثل تونس و کانادا بهره گیرند.
 
به گزارش روابط عمومی و امور بین‎الملل اداره‎کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری خوزستان پیمان نبهانی در حاشیه دوره توانمندسازی تشکل‎های مردم‎نهاد منطقه چهار کشور که 23 خردادماه 98 با حضور استان‎های همجوار استان خوزستان از جمله کرمانشاه، لرستان، مرکزی، ایلام و همدان در هتل نیشکر اهواز برگزار شد هدف ازبرپایی این دوره‎ها را توانمندسازی تشکل‎هایی دانست که ارتباطی مستحکم و خوبی با دولت و جامعه محلی ندارند و افزود: باوجود این‎که این تشکل‎ها از بطن مردم و از دل جامعه استخراج شده‎اند، نتوانسته‎اند ارتباط خوبی با جامعه محلی برقرار کننند و از این‎رو هدف غایی تشکیل این تشکل‎ها و سیاستی که دولت از تقویت و حمایت از این تشکل‎ها دارد برآورده نشده است. 
 
او آموزش اعضاء و مدیران تشکل‎ها در راستای ورود به فعالیت‎های عام‎المنفعه را هدف این دوره آموزشی بیان کرد و گفت: تشکل‎های مردم‎نهاد باید بتوانند ارتباط کم‎رنگ موجود میان دولت و جامعه محلی درخصوص فعالیت‎های مرتبط با گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی را تقویت کنند و از تجاربی مشابه تجارب کشورهای خارجی مثل تونس و کانادا که سازمان‎های مردم‎نهاد آن‎ها توانسته‎اند جامعه محلی را به لحاظ اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی توانمند کنند استفاده نمایند.
 
سرپرست معاونت برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان افزود: از آن‎جا که این تشکل‎ها دارای نیروی انسانی وافر با تخصص‎های مختلف هستند، قطعاً نسبت به دولت که شاید فاقد آزادی عمل و تعدد نیروی انسانی باشند، خیلی راحتتر می‎توانند وارد کار شوند و ایده‎های خود را عملی کنند. 
 
وی عنوان کرد: قطعاً استقبال جوامع محلی از پیشرفت پروژه‎ها و به ثمررسیدن آن‎‎ها، در حوزه‎های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تاثیرات بسیاری دارد و مطالعات انجام‎شده نیز تأثیر فراوان استقبال جامعه محلی را نشان داده‎اند.
 
نبهانی ادامه داد: در همین راستا، دراین دوره آموزشی سعی شد تا بتوانیم تشکل‎ها را به حدی از توانایی علمی، فرهنگی و اجتماعی برسانیم که بتوانند این ارتباط را به زبان خودِ جامعه محلی به آن‎ها منتقل کنند و توانمندسازی نیز به شکل خودخواسته و نه دولتی اجرا شود.
 
او اضافه کرد: برگزاری این دوره‎ها به صورت استانی نیز در راستای تشکیل شبکه‎ای از سمن‎ها در مناطق مختلف کشور و همفکری و تبادل نظر درخصوص معرفی پروژه‎ها، محوطه‎های تاریخی و کارگاه‌های صنایع دستی است.
 
سرپرست معاونت برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان اظهار کرد: این دوره به هر نحو طی دو روز در استان خوزستان برگزار شد و امیدوارم این استان توانسته باشد میزبان خوبی برای مهمانان و نمایندگان تشکلهایی بوده باشد که از سایر استان‎ها به اهواز آمدند.
 
وی با اشاره به سرفصل‎های این دوره دوروره تصریح کرد: سرفصل‎های روز نخست این دوره آموزشی، "گردشگری پایدار، پایداری گردشگری در مفهوم عمل و روش‎های تعامل با جامعه محلی" بود که این همان موضوعی است که در آن ضعف داریم چراکه تعامل خوبی میان تشکل‎ها و جامعه محلی وجود ندارد و لذا وقتی این ارتباط وجود ندارد قطعاً تأثیر کمرنگتر خواهد بود. 
 
نبهانی افزود: سعی بر آن است تا روش‎های تعاملی به واسطه این آموزش‎ها جهت‎دهی شوند و در راستای سیاست‎های کلی مملکت و نظام، این تعامل را میان جامعه محلی، تشکل‎ها و سیستم دولتی برقرار کنیم.
 
او با اشاره به روز دوم دوره خاطرنشان کرد: روز دوم این دوره نیز با تدریس محسن عاشوری و با سرفصل آموزشی " مدیریت و برنامه‎ریزی تور" برگزار شد که هدف آن این بود که تشکل‎ها بتوانند نحوه مدیریت یک تور ورودی را آموزش ببینند چراکه توری که وارد جامعه محلی می‎شود باید مدیریت شود و معرفی فضاها و برنامه زمان‎بندی بازدید از این فضاها به درستی انجام پذیرد.
 
 سرپرست معاونت برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با ابراز امیدواری نسبت به اینکه خروجی خوبی از برگزاری این دوره‎ها با تشکیل شبکه سمن‎ها و ارتباط بین اعضای این سمن‎ها به دست آید تأکید کرد: استان خوزستان دارای ظرفیت‎های غنی‎ای در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری است خود و اگرچه در آن به لحاظ فعالیت سمن‎ها در راستای میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کمبود حس می‎شود، اما حمایت خیلی خوبی را از سمن‎ها طی مدت‎های اخیر از سوی اداره‎کل امور اجتماعی استانداری و دستگاه‎های زیربط از جمله میراث فرهنگی شاهد بودیم.
 
وی افزود: با نگرش مدیریتی جدیدی که در اداره‎کل میراث فرهنگی استان اتفاق افتاده و سیاست کلی این اداره‎کل مبنی بر ورود حداکثری تشکل‎ها در فعالیت‎های مرتبط با سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری براساس قانون، می‎توان امیدوار بود که با تعامل، همفکری و هماهنگی، آن هدفی که در برنامه ششم توسعه مدنظر قرار گرفته شده است را محقق کنیم و بتوانیم رشد فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در جوامع بومی استان و حتی استان های همجوار را شاهد باشیم .
 
 


آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب