پنج شنبه 19 تیر 1399
پنج شنبه 19 تیر 1399
یک شنبه 19 آبان 1398
کد خبر: 3352
تعداد بازدید: 242

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل:

هیچگونه تخریبی در چغازنبیل صورت نگرفته است

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه با اشاره به آغاز عملیات حفاظت از چفازنبیل گفت: هیچگونه تخریبی در این سایت صورت نگرفته است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی خوزستان عاطفه رشنویی گفت: عملیات حفاظت از میراث جهانی چغازنبیل با آغاز آماده سازی خاک در فصل جدید کاری شروع شده است.

وی ادامه داد: ماشین آلات آماده سازی خاک در این راستا به پشت حصار سوم و خارج از کارگاه انتقال داده شده اند و عملیات خرد کردن خاک در دستور کار قرار گرفته است.
رشنویی با بیان اینکه هیچ گونه تخریبی با مجوز این پایگاه صورت نگرفته است، گفت: نخستین هدف پایگاه، حفاظت ۱۰۰ درصدی از ثروت های فرهنگی است و امکان تخریب دیوار  پایگاه با مجوز امکان پذیر نیست.
وی افزود: خاک ها پس از آماده سازی برای بهره برداری در کارگاه خشت زنی و فرآوری کاهگل به درون سایت منتقل می شوند.

کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که فردی در آن ادعا می کند خشت های قدیمی سایت چغازنبیل با دستگاهی درحال خاک شدن هستند حال آنکه طبق گفته مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه این موضوع کذب است.
معبد زیگورات چغازنبیل که نخستین اثر باستانی ایران است که به ثبت جهانی رسیده در فاصله ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شوش و ۲۰ کیلومتری هفت تپه در شمال خوزستان واقع است.
این سازه در سال ۱۹۷۹ میلادی بعنوان نخستین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت.
محوطه باستانی هفت‌تپه در بخش جنوب شرقی شهرستان شوش و در فاصله ۱۵ کیلومتری آن واقع شده است.آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب