آخرین به روز رسانی: شنبه 5 مهر 1399
آخرین به روز رسانی: شنبه 5 مهر 1399
دوشنبه 04 آذر 1398
کد خبر: 3370
تعداد بازدید: 330

استاندار در جلسه توسعه گردشگری خوزستان:

گل نرگس بخشی از هویت بومی و محلی بهبهان و خوزستان است

استاندار خوزستان برگزاری جشنواره ملی گل نرگس را گامی مؤثر در راستای نشاط اجتماعی و تقویت بنیه پژوهشی دانست و بر شناساندن بیشتر این ظرفیت تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، غلامرضا شریعتی در جلسه بررسی و هماهنگی موضوعات مرتبط با توسعه گردشگری استان که ظهر امروز دوشنبه چهارم آبانماه‎ 98 در محل سالن شهیدرجایی استانداری خوزستان برگزار شد با بیان این‎که  اهمیت موضوع میراث فرهنگی و گردشگری برکسی پوشیده نیست افزود: وجود بناهای تاریخی متعدد و ثبت جهانی باعث شده تا خوزستان از حیث گردشگری جزو استانهای پیشرو باشد.
 
او ادامه داد: این در حالی است که آثار بسیار دیگری نیز  در استان خوزستان دارای شرایط برای ثبت جهانی شدن هستند که از آن جمله می‎توان به بناهای تاریخی ایذه، محوطه تاریخی چگاسفلی، بافت تاریخی و سازه‎های آبی تاریخی دزفول اشاره کرد که همگی دارای قابلیت لازم برای قرار گرفتن در فهرست آثار جهانی هستند و باید پیگیر آن بود.
 
استاندار خوزستان با اشاره به وجود ظرفیت‎های گردشگری آبی در خوزستان گفت: سدهای عظیم در کنار رودخانه‎های پرآب استان ظرفیتهای غنی‎ای هستند که باید از سوی مسئولان مسئولان میراث فرهنگی مورد توجه قرار گیرند و در راستای توسعه هرچه بیشتر آن‎ها گام برداشت.
 
او در ادامه به وجود ظرفیت گل نرگس در شهرستان بهبهان اشاره کرد و افزود: گل نرگس در مناطق مختلفی از کشور کاشته میشود اما عمده شهرت آن اختصاص به خوزستان و فارس دارد و از دیرباز در این مناطق کشت شده است.
 
شریعتی از ثبت ملی شدن گل نرگس بهبهان که در سالیان گذشته توسط مسئولان میراث فرهنگی خوزستان انجام شد به عنوان اقدامی ارزشمند یاد و تصریح کرد: در این راستا طی سالیان گذشته جشنواره گل نرگس بهبهان در این شهرستان برگزار شد و پس از تجربیات موفق در برگزاری این جشنواره در سطح استانی، امسال قرار است این جشنواره در سطح ملی برگزار شود.
 
او بیان کرد: حال که این جشنواره قرار است در سطح ملی برگزار شود، مسئولان میراث فرهنگی استان باید با کمک فرماندار و شهردار شهرستان بهبهان همت کنند تا این جشنواره جلوه و نمای ملی نیز به خود بگیرد و این‎گونه نباشد که فقط نام جشنواره از استانی به ملی تغییر کند؛ این به این معنا است که امسال کیفیت و شأنیت این جشنواره باید متفاوت از سال‎های گذشته باشد، چراکه گل نرگس بخشی از هویت بومی و محلی بهبهان و استان خوزستان است.
 
استاندار خوزستان تأکید کرد: برگزاری جشنواره ملی گل نرگس ممکن است گامی مؤثر در راستای نشاط اجتماعی و تقویت بنیه پژوهشی باشد و از این رو باید بیشتر شناسانده شود.
 
او با اشاره به برگزاری موفق جشنواره چای ترش قرمز در روستای علوه شهرستان کارون نیز عنوان کرد: تلاش اهالی روستای علوه در شناسناندن ظرفیت‎های گردشگری این روستا به طُرُق مختلف در کنار همت مسئولان محلی و نیز میراث فرهنگی استان، علوه را اکنون با گذشت یکسال به یک قطب گردشگری در خوزستان تبدیل کرده است تا جایی که سالانه تعداد بسیار زیادی گردشگر خارجی از کشورهای مختلف از این روستا و ظرفیت‎های آن از جمله صنایع دستی و چای ترش قرمز دیدن و با خرید آن‎ها به اقتصاد این منطقه نیز کمک می‎کنند.
 
شریعتی با بیان این‎که تلاش مسئولان میراث فرهنگی و شناساندن ظرفیت‎ها از راه فضای مجازی اقدامی ارزشمند است اضافه کرد: این اقدامات باعث ایجاد ثروت و ارزش افزوده می‎شود.
 
پرونده ثبت جهانی گل نرگس بهبهان  در حال پیگیری است
 
در ادامه مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان نیز اظهار داشت: براساس برنامهریزی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امسال برای برگزاری جشنواره ملی گل نرگس، سه استان دیگر شامل فارس، اصفهان و چهارمحال و بختیاری در کنار خوزستان به عنوان استانهای معین انتخاب شدند.
 
سیدحکمتاله موسوی افزود: تلاش می‌کنیم تا این جشنواره در حد ملی و در شأن کشور و استان خوزستان برگزار شود.
 
او خاطرنشان کرد کرد: تاریخ پیشنهادی ما برای برگزاری این جشنواره با توجه به فصل برداشت گل نرگس و وضعیت آب و هوا ۱۱ تا ۱۳ دی امسال است که این تاریخ همزمان با اهدای هشت هزار شاخه گل نرگس به آستان قدس رضوی همزمان می‌شود.
 
مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان یادآور شد: پرونده ثبت جهانی گل نرگس نیز به صورت همزمان درحال پیگیری است.
 
گفتنی است به گفته کارشناسان جهاد کشاورزی خوزستان ۳۶۰ هکتار از زمین های بهبهان زیر کشت گل نرگس است که پیشبینی میشود با توجه به افزایش سطح زیرکشت در امسال، ۲۰ درصد افزایش برداشت گل نرگس را شاهد باشیم.
 
در حوزه تولید گل نرگس، استان فارس رتبه اول و استان خوزستان رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.
 


آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب