آخرین به روز رسانی: سه شنبه 1 مهر 1399
آخرین به روز رسانی: سه شنبه 1 مهر 1399
سه شنبه 24 دی 1398
کد خبر: 3449
تعداد بازدید: 129

توضیح معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان درخصوص آخرین وضعیت هتل قو

معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان طی بیانیه‎ای، آخرین وضعیت بنای تاریخی هتل قو در اهواز و روند اقدامات مرمتی انجام‎شده در آن را تشریح کرد.

به‌گزارش روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، معاونت میراث فرهنگی استان در این بیانیه آمده است:

«با وجود وسعت بنای هتل قو و گستردگی آسیب‎های واردآمده به اثر و همچنین محدودیت اعتبارات مربوط، اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان طی سال‎های گذشته در راستای حفظ و نگهداری این اثر، اقدامات حفاظتی و رفع خطر را براساس اولویت‎ انجام داد. 

از  جمله اقداماتی که در سال‎های گذشته انجام شده است، می‎توان به مستندنگاری و تهیه طرح مرمت، رفع خطر و مرمت اضطراری قسمت‎های آسیب‎دیده، جلب مشارکت مالک در راستای امضاء تفاهم‎نامه مشارکتی و هدایت او به منظور دریافت تسهیلات اعتبار فنی، جمع‎آوری بخش‎های غیرقابل نگهداری و اجرای شمع‎بندی و تنگه‎گذاری قسمت‎های در معرض خطر و نیز برچیدن اندودهای الحاقی به منظور رفع رطوبت اشیاء در مصالح اثر اشاره کرد.

در سال جاری نیز از محل اعتبارات استانی مبلغ یک‌میلیارد ریال در راستای ادامه روند مرمت و حفاظت اضطراری از سوی این اداره‎کل تخصیص داده شده است که بر اساس آن، کلیه اقدامات از قبیل تهیه گزارش آسیب‎شناسی و طرح رفع خطر، برآورد هزینه‎های مالی در راستای شروع عملیات اجرائی و تهیه شرح عملیات اجرائی، در دستور کار قرار گرفته است.

در حال حاضر مراحل قانونی به منظور تعیین پیمانکار ذی‌صلاح از سوی این معاونت و واحد امور قراردادهای اداره‎کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان درحال پیگیری است که به محض مشخص شدن پیمانکار، اقدامات اجرایی در راستای حفاظت از اثر پیش‎گفته عملیاتی خواهد شد.»

هتل قو یکی از بناهای تاریخی اهواز مربوط به اواخر دوره قاجار است. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ۳۳۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. هتل قو در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی به صورت یک ساختمان دوطبقه با تعدادی ساختمان جنبی شامل آشپزخانه و سرایداری، مشرف به رودخانه کارون ساخته شد. این بنا در ابتدا به‌عنوان هتل مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن به اداره بهداشت اهواز تحویل داده شد و مدتی بعد نیز به عنوان منزل مسکونی تغییر کاربری داد. هتل قو باتوجه به موقعیت مکانی، یکی از نقاط مطرح در بافت قدیم شهر اهواز به حساب می‎آید.آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب