سه شنبه 6 خرداد 1399
سه شنبه 6 خرداد 1399
دوشنبه 15 اردیبهشت 1399
کد خبر: 3642
تعداد بازدید: 76

پیام تسلیت دکتر مونسان به در پی درگذشت یک گنجینه زنده بشری

نام دریابندری در فهرست میراث ناملموس جاودانه می‌ماند

nonhighslide
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پیامی درگذشت نجف دریابندری نویسنده و مترجم نامدار کشورمان را تسلیت گفت.

به‌گزارش میراث‌آریا، در متن پیام تسلیت دکتر علی‌اصغر مونسان آمده است:

«جامعه فرهنگی و ادبی کشور در فقدان یکی از بزرگ‌ترین چهره‌های فعال و اثرگذار عرصه ادبیات و ترجمه به سوگ نشست. مرحوم نجف دریابندری نه تنها نویسنده و مترجمی چیره‌دست، بلکه پژوهشگری چند ساحتی بود که آثارش عرصه ادب، فلسفه و میراث ناملموس را در بر می‌گیرد.

 ترجمه‌های نغز دریابندری از شاهکارهای ادبی جهان، نمونه‌هایی بی‌بدیل است و از این ‌روست که جایزه تورنتون وایلدر دانشگاه کلمبیا به شایستگی تقدیم او می‌شود. سهم ارزنده این پژوهشگر بزرگ در میراث‌فرهنگی ایران نیز، تألیف کتاب ارزشمند «مستطاب آشپزی، از سیر تا پیاز» است که نام او را برای همیشه در فهرست حاملان میراث ناملموس خوراک، ثبت و جاودانه کرد.

درگذشت زنده‌یاد نجف دریابندری را به خانواده آن فقید و عموم دوستدارانش تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای ایشان آرامش روح و علو درجات مسئلت می‌کنم. یاد و خاطرش همواره گرامی باد.»

نجف دریابندری از مترجمان بزرگ کشورمان امروز دوشنبه 15 اردیبهشت در سن 91 سالگی در منزل خود درگذشت. دریابندری به شماره ثبت ٩ در سال ١٣٩۶ در فهرست آثار ملی ایران بعنوان اولین گنجینه زنده بشری استان بوشهر به ثبت رسیده بود. 

نجف دریابندری زاده‌ اول شهریورماه سال ۱۳۰۹ در آبادان  بود. «پیرمرد و دریا» (ارنست همینگوی)، «بیگانه‌ای در دهکده» و «هاکلبری فین» (مارک تواین)، «پیامبر و دیوانه» (جبران خلیل جبران) و «رگتایم» و «بیلی باتگیت» (دکتروف) از جمله ترجمه‌های او هستند.

«کتاب مستطاب آشپزی، از سیر تا پیاز» عنوان یک کتاب آشپزی اثر نجف دریابندری با همکاری همسر فقیدش، فهیمه راستکار، است.آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب