آخرین به روز رسانی: جمعه 21 مرداد 1401
آخرین به روز رسانی: جمعه 21 مرداد 1401
پنج شنبه 25 دی 1399
کد خبر: 4056
تعداد بازدید: 273

تأکید مشاوران استاندار خوزستان بر استفاده از بخش خصوصی برای احیای "هتل‌قو"

nonhighslide
در ادامه پیگیری‌های انجام‌شده برای مرمت و احیای عمارت ثبت‌ملی "هتل‌قو" در اهواز، هیأتی به نمایندگی از استاندار خوزستان از این بنا بازدید کردند.
به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، در این بازدید که بعداز ظهر سه‌شنبه 23 دی‌ماه 99 انجام شد، جمعی از مشاوران استاندار خوزستان شامل طیبه اسماعیلی مشاور استاندار در امور فناوری اطلاعات و ارتباطات، رضا کیانی مشاور استاندار در امور فرهنگی و هنری، محمدیار برون مشاور استاندار در امور میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، ماندنی ذراتی مشاور استاندار در امور ایثارگران، دکتر مهرداد شریفی مشاور استاندار در امور بهداشت و سلامت، منصور قمر‌ مشاور استاندار در حوزه پتروشیمی و بنادر، عباس دشتی‌نژاد مشاور استاندار در امور مرزی و اربعین، امین حاجی‌دولو دبیرشورای مشاوران استانداری و حجت‌الإسلام سیدلطف‌اله سپهر مشاور استاندار در امور روحانیت و ائمه جماعات با همراهی تبار قریب سرپرست اداره میراث‌فرهنگی اهواز و غلام‌رضا سلمان‌پور مسئول حفظ و احیای بناهای تاریخی معاونت میراث‌فرهنگی استان حضور داشتند.
 
در این بازدید درباره تاریخچه، ظرفیت‌های فرهنگی ـ تاریخی و قابلیت‌های متنوع عمارت هتل‌قو گفتگو و تبادل نظر شد و مشاوران استاندار ضمن بیان راهکارها، بر ضرورت احیای بنا و نیز لزوم استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت‌های بخش دولتی برای احیای بنا و بهره‌برداری از آن با کاربری‌های فرهنگی و گردشگری تأکید کردند.
 
همچنین معصومی مالک بنا نیز در این بازدید اقدامات انجام‌شده، برنامه‌های مدنظر و چالش‌های پیش رو را مطرح کرد و انتقال موارد مطرح‌شده به استاندار خوزستان را از مشاوران خواستار شد و اظهار امیدواری کرد که استانداری خوزستان حمایت لازم در راستای بهره‌برداری از این بنای ارزشمند تاریخی را انجام دهد.
 
در ادامه  این بازدید، غلامرضا سلمان‌پور مسئول حفظ و احیای معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان، با بیان این‌که هتل‌قو یکی از آثار شاخص در بافت تاریخی اهواز است که درحال حاضر توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در حال مرمت است، به فرآیند مرمت انجام‌شده در سالیان گذشته که به منظور رفع خطر و جلوگیری از وارد آمدن آسیب‌های بیشتر  انجام شده است اشاره کرد و برنامه‌های مقاوم‌سازی، مرمت و احیای آتی بنا را شرح داد.
 
 همچنین تبار قریب سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اهواز نیز یادآور شد: «باتوجه به ارزش‌های تاریخی بنا، موقعیت قرارگیری و فضاهای مختلف آن، امکان بهره‌برداری با تخصیص کاربری‌های مختلف و در شأن اثر  وجود دارد.»
 
او افزود: «از این‌رو، تهیه پلان مدیریت و ایجاد همکاری‌های چندجانبه میان مالک بنا با مجموعه اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان و اداره اهواز و نیز استفاده از ظرفیت بخش‌های دولتی مرتبط، شهرداری‌ و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، زمینه لازم برای تکمیل فرآیند مرمت، احیاء و بهره‌برداری از بنای تاریخی هتل قو را فراهم خواهد آورد.»
 
بنای هتل‌قو مربوط به اواخر دوره قاجار است؛ این بنا در اهواز، جاده ساحلی، خیابان خسروی واقع شده و سال ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۳۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. ساخت این بنا در اوایل دوره پهلوی به پایان رسید.
 
 این عمارت در دهه ۲۰ در اجاره بانک شاهنشاهی ایران و انگلستان بود و در دهه ۳۰ نخستین هتل اهواز در این مکان بود که محلی برای اقامت مسافران برگزاری مراسم فرهنگی تفریحی بود. در دهه ۴۰، اداره بهداشت اهواز در این عمارت مستقر شد اما پس از آسیب‌هایی که بر اثر سیل در سال ۴۷ به بنا وارد آمد تخلیه شد.
 
به گفته کارشناسان میراث‌فرهنگی، عمارت تاریخی هتل‌قو آمیزه‌ای از تکنیک‌های معماری سنتی ایرانی و اروپایی است که از آرایه‌های معماری مانند کاشی‌کاری، آجرکاری، سردر آجرکاری، گچ‌بری‌های زیبای اتاقک و تکنیک‌های منحصر به فرد نصب پل‌های پیش‌ساخت داخل دیوارها برخوردار است.
اهمیت هتل قو در این است که بخشی از تاریخچه فرهنگ مردم اهواز را به دوش می‌کشد و بیانگر تاریخچه معماری یک قرن پیش در دوران گذار از سنت به مدرنیته است.


طراحی و پیاده سازی: راد وب