آخرین به روز رسانی: جمعه 21 مرداد 1401
آخرین به روز رسانی: جمعه 21 مرداد 1401
جمعه 03 تیر 1401
کد خبر: 4852
تعداد بازدید: 143

«طعم نگاه» امین بختیاری در خانه تاریخی مقدم شوشتر

nonhighslide
نمایشگاه انفرادی آثار امین بختیاری، نقاش خوزستانی، در گالری "شوادون" خانه تاریخی مقدم شوشتر برپا می‌شود.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، این هنرمند جمعه سوم تیرماه 1401 اظهار کرد: «این نمایشگاه با عنوان "طعم نگاه" بعد از ظهر امروز (جمعه) از ساعت 18 گشایش خواهد یافت و تا 13 تیرماه هر روز از ساعت 17 تا 21 پذیرای علاقمندان، هنرمندان و هنردوستان خواهد بود.»

امین بختیاری با بیان این‌که در نمایشگاه یادشده، 18 اثر خود که بخشی از مجموعه نقاشی‌های طبیعت خوزستان هستند را به نمایش خواهد گذاشت افزود: «این آثار روایتی از مناظر طبیعی و گردشگری استان هستند که با نگاهی امپرسیونیستی خلق شده‌اند‌ و در ابعاد 13 ˣ 18 تا 40 ˣ 50 نمایش داده خواهند شد.»

او با اشاره به تکنیک‌ بکاررفته در آثار پیش‌گفته نیز عنوان کرد: «هر 18 اثر این نمایشگاه به وسیله رنگ روغن و به صورت زنده در طبیعت اجرا شده‌اند.»

این نقاش درخصوص دلایل برپایی نمایشگاه خود در خانه تاریخی مقدم شوشتر توضیح داد: «متأسفانه به دلیل این‌که در مرکز استان، گالری استاندارد و حرفه‌ای برای نمایش آثار هنرمندان وجود ندارد و باتوجه به این‌که گالری "شوادون" خانه تاریخی مقدم تنها گالری در سطح استان محسوب می‌شود که به صورت منظم فعالیت می‌کند و در صنف گالری‌های کشور هم شناخته‌شده است، تصمیم گرفتم که نمایشگاه خود را در این مکان تاریخی و فرهنگی برگزار کنم؛ ضمن این‌که فضای متناسب این گالری با ابعاد آثارم نیز در این تصمیم بی‌تأثیر نبود.»

خانه مقدم (عمارت خلیفه) بنایی تاریخی مربوط به دوره قاجار و در شوشتر، محله تاریخی عبدالله‌بانو، واقع شده است. این اثر در پنجم بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. این خانه تاریخی در فاصله نزدیکی از چند میراث‌جهانی یونسکو از جمله مجموعه آبشارها و آسیاب‌های آبی شوشتر و رود دست‌کند گرگر قرار دارد. این خانه در دوره قاجار متعلق به تاجری شوشتری به نام مقدم بود که از خانواده‌های شناخته‌شده در شوشتر هستند و املاک زیادی از جمله کاروانسرای مقدم از این خانواده در محله عبدالله‌بانو وجود دارد. این خانه دارای چهار طبقه است که دو طبقه آن در زیرزمین قرار گرفته است و دو طبقه دیگر آن شامل طبقات همکف و اول هستند. زیرزمین این خانه تاریخی شامل شبستان و شوادون است که بخش شوادون به نگارخانه (گالری هنری) تبدیل شده است. این نگارخانه از جمله نگارخانه‌های دارای مجوز از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان است که در سال ۹۶ افتتاح شد. این نگارخانه طی فعالیت خود میزبان جشنواره‌های هنری و فرهنگی متعدد و نیز هنرمندانی از سراسر کشور بوده است.

امین بختیاری متولد 1352 است. این هنرمند نقاش خوزستانی فعالیت حرفه‌ای خود را از سال 1368 آغاز کرد و طی این مدت تاکنون بیش از 30 نمایشگاه گروهی و پنج نمایشگاه انفرادی برگزار کرده است و بیش از 18 سال نیز سابقه تدریس دارد. همچنین در کارنامه هنری او، یک دوره مسئول انجمن هنرهای تجسمی اهواز، عضویت در هیأت مؤسس انجمن هنرهای تجسمی استان خوزستان، سه دوره داور جشنواره هنرهای تجسمی خوزستان، یک دوره دبیر هنری جشنواره هنرهای تجسمی استان، دو سال عضویت در کارگروه هنرهای تجسمی استان دیده می‌شود. همچنین آثار این هنرمند در سه دوره به جشنواره هنرهای تجسمی کشور راه پیدا کرده است.


      


طراحی و پیاده سازی: راد وب