آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 30 خرداد 1403
آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 30 خرداد 1403
پنج شنبه 22 دی 1401
کد خبر: 5193
تعداد بازدید: 175

به‌‌دنبال تعرض ماشین‌آلات شهرداری،

خطر از بیخ گوش یک بنای ثبت‌ملی در خرمشهر گذشت 

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خرمشهر از تخریب دیوار منتهی به یک بنای ثبت‌ملی در کوچه دلگشا خبر داد. 
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، سجاد پاک‌گهر پنج‌شنبه شب 22 دی‌ماه 1401 با اعلام این خبر تصریح کرد: باتوجه به تماس‌های مردمی و دوستداران میراث دفاع‌مقدس مبنی بر تعرض ماشین‌آلات شهرداری خرمشهر به شواهد باقی‌مانده از دوران دفاع‌مقدس در کوچه بن‌بست یک «کوچه دلگشا» در نزدیکی دبستان دخترانه شهیدجعفری، به سرعت موضوع را در دستور کار قرار دادیم.
 
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خرمشهر افزود: با ورود به محل حادثه و طی تماس با شهردار خرمشهر، موارد تعرض بررسی شد و خوشبختانه خطر از بیخ گوش این بنای تاریخی گذشت. متأسفانه این موضوع بدون هماهنگی با اداره میراث و دریافت استعلام صورت گرفت. 
 
او ادامه داد: با ورود شهردار و بازدید میدانی، شهرداری دلیل این تخریب بدون مجوز را احتمال خطر ریزش دیوار بدلیل نزدیکی به مدرسه عنوان کرد؛ از همین‌روی، اداره میراث خرمشهر نیز مراتب نگرانی خود نسبت به دیگر آثار موجود در بافت شهری را به شهرداری اعلام کرد. 
 
پاک‌گهر با اعلام این موضوع که خوشبختانه به نوشته‌ها و آثار نوشتاری روی دیوارها و بخش ثبت‌ملی آسیبی وارد نشد، تأکید کرد: قسمت‌های تخریب‌شده جزو بنای ثبت‌ملی نبود و در انتهای دیوار نوشته‌ها قرار داشته که همین موضوع را باید به عنوان یک هشدار برای نگهداری هرچه بهتر از این آثار ارزشمند در نظر گرفت. 
 
او با اشاره به موضوع مواریث باقی‌مانده از جنگ به عنوان بخشی از تاریخ ارزشمند در بیشتر کشورهای دنیا، گفت: هم‌اکنون بحث معرفی آثار باقی‌مانده از جنگ برای جذب گردشگر، موضوعی مهم و کاربردی در حوزه گردشگری جنگ است که به‌عنوان نمونه می‌توان به کشورهایی از قبیل ژاپن، امریکا، فرانسه و روسیه اشاره کرد؛ به همین خاطر، اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خرمشهر، در طول ادوار گذشته ضمن تلاش برای نگهداری، ثبت و معرفی آثار ارزشمند باقی‌مانده از دوران دفاع‌مقدس، تلاش‌های بی‌شماری را به‌منظور معرفی این آثار معنوی به نسل‌های آینده به‌کار گرفته است و همواره به این حوزه به عنوان یک اولویت پرداخته و در برابر هرگونه تعرض احتمالی از خویش کوتاهی نشان نخواهد داد. 
 
اثر ثبت‌ملی "شواهد باقی‌مانده از دفاع‌مقدس"، در کوچه بن‌بست 1، کوچه دلگشا واقع در خیابان فردوسی، نبش دلگشا، از مراکز مهم و ارشمند دفاع‌مقدس است که در تاریخ 31 شهریورماه 1399 با شماره 211 در لیست آثار واجد ارزش، به ثبت ملی رسیده شده است. این پرونده شامل دو ساختمان مقابل دیوار نوشته و خود دیوار است. در حال حاضر، 21 اثر ثبت‌ملی در حوزه دفاع‌مقدس در خرمشهر وجود دارند که برای مردم استان خوزستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.


{{{BlockHeader}}}
طراحی و پیاده سازی: راد وب