آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 30 خرداد 1403
آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 30 خرداد 1403
جمعه 23 دی 1401
کد خبر: 5196
تعداد بازدید: 180

دستگیری یک سوداگر اشیاء جعلی فرهنگی در دزفول

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، از کشف و ضبط تعدادی شیء جعلی تاریخی در شهرستان دزفول و دستگیری یک سوداگر در این‌حصوص خبر داد.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، رامین مکناوی جمعه 23 دی‌ماه 1401در تصریح این خبر عنوان کرد: برابر گزارش مسئول پایگاه حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دزفول، با اعلام پلیس آگاهی آن شهرستان، شخصی با هویت معلوم حین معامله و خرید و فروش تعدادی شیء با هویت جعلی تاریخی دستگیر شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان با اشاره به این موضوع که مکان این معامله در محدوده شهرک مطهری بود، ادامه داد: اشیاء ضبط‌شده شامل 2 عدد مجسمه و 437 عدد سکه با نقش اردشیر بابکان ساسانی هستند که پس از برگزاری جلسه کارشناسی اموال فرهنگی ـ تاریخی، مشخص شد که تندیس مرد و زن زردرنگ بدلی و جعل با روکش و آب و طلا و سکه‌ها نیز فلزی و هیچ‌گونه اصالت تاریخی ندارند.

او افزود: براساس تبصره 2 از ماده 562 قانون مجازات اسلامی، خرید و فروش اموال تاریخی ـ فرهنگی حاصل از حفاری غیرمجاز ممنوع است و خریدار و فروشنده علاوه بر ضبط اموال فرهنگی ‌یادشده، به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می‌شوند. هرگاه فروش اموال پیش‌گفته با هر عنوان از عناوین بطور مستقیم یا غیرمستقیم به اتباع‌ خارجی صورت گیرد، مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می‌شود.


{{{BlockHeader}}}
طراحی و پیاده سازی: راد وب