آخرین به روز رسانی: پنج شنبه 16 آذر 1402
آخرین به روز رسانی: پنج شنبه 16 آذر 1402
سه شنبه 25 مهر 1402
کد خبر: 5889
تعداد بازدید: 122

مقدمات پرونده ثبت‌جهانی محوطه روباز ایذه به کجا رسید؟

معاون میراث‌فرهنگی خوزستان با اشاره به تدوین پرونده اولیه ثبت‌جهانی ایذه گفت: این پهنه در حال حاضر در فهرست موقت میراث‌جهانی یونسکو قرار دارد.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، غلام‌رضا سلمان‌پوردزفولی 25 مهرماه 1402 درخصوص جزئیات پرونده ثبت‌جهانی محوطه روباز ایذه گفت: منظر تاریخی ایذه یکی از چشم‌اندازهای فرهنگی ـ تاریخی و مشتمل بر محوطه‌های باستانی، نگارکندها و حجاری‌های متنوع است که هریک از این آثار گویای آداب و رسوم، آیین‌ها، هنر و نبوغ انسان‌های ساکن در این سرزمین هستند.

معاون میراث‌فرهنگی خوزستان با بیان این‌که محدوده یادشده مشتمل بر آثار متعددی است ادامه داد: این موضوع در کنار دشت حاصلخیز و طبیعت بسیار زیبای منطقه، همگی دست به دست هم داده‌اند تا این منطقه به صورت ویژه در کانون توجهات شوراهای تخصصی ثبت قرار بگیرد.

او تصریح کرد: خوشبختانه در سال‌های گذشته اقداماتی در حوزه‌های مطالعه، تأمین زیرساخت‌ها و حفاظت و مرمت آثار متعددی که در این پهنه قرار دارند شکل گرفته و موضوع تأمین نقاط گردشگری و ایجاد شرایط بسیار مناسب برای استفاده گردشگران از این منطقه با هدف معرفی هرچه بهتر و بیشتر منطقه آیاپیر محقق شده است.

سلمان‌پوردزفولی افزود: در موضوع ثبت‌جهانی نیاز بود تا مطالعات متعدد، اسکن‌لیزر، کاوش‌ها و وحفاری‌های مختلف توسط هیأت‌های تخصصی انجام شوند که در سال‌های گذشته این اقدامات انجام شدند و در مراحل مختلف، کاوش و مطالعات باستانی‌شناسی را در این پهنه اجرا کردیم.

او با اشاره به این‌که مطالعات متعددی در این پهنه انجام شد و پرونده مطالعاتی ثبت‌جهانی تهیه و به سرانجام رسید عنوان کرد: اسکن‌لیزر سنگ‌نگاره‌ها نیز انجام شد و درحال حاضر نیز در بخش معرفی موفق شدیم که زیرساخت‌هایی را فراهم آوریم تا گردشگران و میراث‌دوستان در این محدوده بتوانند از آن‌ها بهره کافی و لازم را ببرند.

معاون میراث‌فرهنگی خوزستان خاطرنشان کرد: با اجرای اقدامات پیش‌گفته، پرونده اولیه ثبت‌جهانی ایذه تدوین شد و درحال حاضر این پهنه در فهرست موقت میراث‌جهانی یونسکو قرار گرفته است.

او در ادامه درخصوص حفاظت از بناهای تاریخی کوشک نورآباد و طاق‌طویله (کاخ اتابکان) نیز گفت: طی سال‌های اخیر و همچنین سال جاری، اقدامات زیادی در حوزه‌های مطالعاتی، حفاظتی، کاوش، مستندگاری و تدوین طرح‌های سامان‌دهی در این دو محدوده حائز اهمیت انجام شد و عملیات مرمتی نیز در چندین فاز در این دو اثر اجرا شده است.

سلمان‌پور دزفولی اضافه کرد: باتوجه به این‌که آثار تاریخی موضوعی نیازمند حفاظت مستمر هستند، این آثار به صورت مکرر پایش و مطالعه می‌شوند و اقدامات حفاظتی و مرمتی نیز به صورت مداوم در آن‌ها انجام می‌‍شود.

ایذه شهری در شمال‌شرق استان خوزستان و مرکز شهرستان ایذه است که در مناطق نیمه‌کوهستانی قرار دارد. این شهر در غرب ایران قرار گرفته ‌است و قطب طبیعت‌گردی استان خوزستان محسوب می‌شود. مردم ایذه لُر بختیاری هستند و به زبان لری بختیاری سخن می‌گویند. این شهر، از مهم‌ترین شهرهای لُر نشین و در گذشته مرکز اتابکان لر بزرگ بوده ‌است که به پایتخت سرزمین بختیاری هم مشهور بود و از دوره عیلامیان تاکنون به‌طور متدوام سکونت‌گاه انسان بوده‌است. ایذه در زبان عیلامی به معنای شهر میان‌آب است. شهرستان ایذه، بیش از 50 اثر ثبت‌ملی را دارا است.


{{{BlockHeader}}}
طراحی و پیاده سازی: راد وب