آخرین به روز رسانی: پنج شنبه 16 آذر 1402
آخرین به روز رسانی: پنج شنبه 16 آذر 1402
دوشنبه 01 آبان 1402
کد خبر: 5900
تعداد بازدید: 70

مدیر پایگاه میراث‌‌‌فرهنگی آیاپیر ایذه خواستار شد

دانشگاه علوم‌پزشکی شرایط واگذاری عمارت «کوشک نورآباد» به میراث‌فرهنگی را فرآهم کند

مدیر پایگاه میراث‌‌فرهنگی آیاپیر ایذه خواستار فرآهم آوردن شرایط واگذاری بنای تاریخی کوشک نورآباد به میراث‌فرهنگی از سوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی شد.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، مهدی فرجی اول آبان‌ماه 1402 اظهارکرد: کوشک نورآباد با وجود مرمت بدون استفاده مانده زیرا مالکیت آن با دانشگاه علوم‌پزشکی است و برای احیا و بهره‌برداری لازم است ابتدا به وزارت میراث‌فرهنگی واگذار شود.

مدیر پایگاه میراث‌‌فرهنگی آیاپیر ایذه افزود: به دلیل این‌که مالکیت این بنای تاریخی با دانشگاه علوم‌پزشکی ایذه است، میراث‌فرهنگی اجازه فعالیت در آن ندارد.

او تأکید کرد: برای جلوگیری از تخریب این بنای تاریخی دانشگاه علوم‌پزشکی باید همکاری و این بنای تاریخی را به وزارت میراث‌فرهنگی واگذار کند.

فرجی عنوان کرد: اگر شرایط واگذاری این عمارت به میراث‌فرهنگی فراهم شود و دانشگاه علوم‌پزشکی همکاری لازم ‌را در این‌ باره انجام‌ دهد موضوع احیا و تغییر کاربری این بنای تاریخی را به صورت جدی پیگیری خواهیم کرد.

او ابراز امیدواری کرد: کوشک نورآباد با کاربری مناسب به مکانی آبرومند تبدیل شود.

بنای قاجاری کوشک نورآباد ایذه در نزدیکی تپه الحک منطقه نورآباد ایذه واقع شده است. این بنا با نمای سنگ‌چین و زیبا و محصور در بین درختان خودنمایی می‌کند. منطقه نورآباد به دلیل آب‌های زلال و طبیعت زیبایش مکان استقرار خوانین بختیاری بوده است.

این بنای تاریخی ۱۱ بهمن ۱۳۷۸ با شماره ۲۵۷۰ ثبت‌ملی شد


{{{BlockHeader}}}
طراحی و پیاده سازی: راد وب