آخرین به روز رسانی: دوشنبه 14 اسفند 1402
آخرین به روز رسانی: دوشنبه 14 اسفند 1402
شنبه 23 دی 1402
کد خبر: 6023
تعداد بازدید: 76

سرپرست میراث‌فرهنگی شوشتر عنوان کرد:

دستگاه‌های اجرایی مسبب نشت آب به درون شوادان‌های تاریخی مسئول جبران خسارات وارده هستند

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شوشتر با اشاره به ورود آب به شوادان‌های برخی خانه‌های تاریخی این شهرستان گفت: دستگاه‌های اجرایی مسبب این اتفاق، مسئول جبران خسارات وارده هستند.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، روز گذشته 22 دی‌ماه 1402 محمدحسین ارسطوزاده مدیر‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان به همراه داوود نجارآسیابانی سرپرست میراث‌فرهنگی شهرستان شوشتر، از طرح‌های مرمتی فعال شهرستان شوشتر بازدید کردند.

نجارآسیابانی طی این بازدید، لزوم تسریع در عملیات‌های مرمتی با حفظ نکات و قوانین لازم در مرمت را لازمه انجام فرآیندهای مرمت عنوان کرد.

سرپرست میراث‌فرهنگی شهرستان شوشتر با بیان این‌که در ادامه این بازدید، از خانه تاریخی نجاتیان نیز به‌صورت مجزا بازدید فنی به عمل آمد گفت: ورودی و شوادان این بنای ارزشمند در ماه‌های گذشته به‌دلیل نشت آب شرب در شوادان بنا، تخریب شده بود که طی اقدامات کارشناسی اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شوشتر و بهره‌گیری از محل اعتبارات مرمت اضطراری موجود شهرستان، شرایط اولیه برای مرمت‌های لازم صورت گرفته است؛ باوجود این، به دلیل وجود آب در شوادان خانه یادشده و همچنین شوادان‌های خانه‌های اطراف، تاکنون امکان مرمت نهایی برای این اداره مهیا نشده است.

او بر لزوم مرمت و جبران خسارات وارده به بناهای آسیب‌دیده توسط دستگاه‌های اجرایی مسبب این اتفاق تأکید کرد و افزود: این دستگاه‌ها باید عامل نشت آب ورودی به درون شوادان‌ها را برطرف کنند.

نجارآسیابانی خاطرنشان کرد: موضوع ورود آب به درون شوادان‌ها علاوه بر این‌که عاملی برای از بین بردن آثار تاریخی است، تهدیدی برای جامعه ساکن در محدوده‌ای از شهر که به این عارضه دچار شده‌‌اند نیز خواهد بود که نیازمند رسیدگی فوری است.


{{{BlockHeader}}}
طراحی و پیاده سازی: راد وب