آخرین به روز رسانی: دوشنبه 14 اسفند 1402
آخرین به روز رسانی: دوشنبه 14 اسفند 1402
پنج شنبه 28 دی 1402
کد خبر: 6038
تعداد بازدید: 101

پژوهشگاه میراث‌فرهنگی کشور درخصوص محوطه‌های باستانی رامهرمز تصمیم‌گیری می‌کند

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری با بیان این‌که روند کاوش‌ها و پژوهش‌های باستان‌شناسی در محوطه‌های باستانی رامهرمز اصلاً مناسب و پویا نیست گفت: در بازدید از این محوطه‌هاو گفت‌وگو با مسئولان و مردم در جریان مشکلات و چالش‌ها قرار گرفتیم و نظر و تصمیم‌گیری نهایی پژوهشگاه در این خصوص را در آینده اعلام می‌کنیم.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، مصطفی ده‌پهلوان رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور به همراه ابراهیم متینیان نماینده مردم رامهرمز در مجلس شورای اسلامی، محمدحسین ارسطوزاده مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، سیدمحسن حسینی سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی استان، عبدالله خیران‌پور فرماندار رامهرمز، سجاد علی‌بیگی رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی وزارت میراث‌فرهنگی، ذات‌الله نیک‌زاد معاون پژوهشی وزیر میراث‌فرهنگی، نوروز رجبی مشاور رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، سیدعباس موسوی رئیس میراث‌فرهنگی رامهرمز و سمیه خطیبی نماینده سازمان آب و برق استان خوزستان از محوطه‌های تُل برمی، سرتُلی، جوبجی، طرح دوازده‌هزار هکتاری مقام معظم رهبری و عمارت صمیمی بازدید کردند.

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری کشور با بیان این‌که در جریان سفر به رامهرمز، بازدید از تپه‌های باستانی سرتُلی و تل بُرمی و دیدن ملاحظات اجتماعی، میراث‌فرهنگی و نگرانی‌های مردم در خصوص این آثار در دستورکار ما بود افزود: پس از آن، از محوطه باستانی جوبجی دیدن کردیم و در جریان اقداماتی که سازمان آب و برق خوزستان در آن محوطه مدنظر دارد و همچنین شبکه انتقال آب به طرح 12 هزار هکتاری شرق رامهرمز قرار گرفتیم.

مصطفی ده‌پهلوان با اشاره به این‌که طی این سفر، از عمارت معروف صمیمی و موزه شهرستان رامهرمز نیز بازدید کردیم گفت: در پایان بازدیدها، نشستی در فرمانداری رامهرمز باحضور فرماندار شهرستان، نماینده این شهر در مجلس، عوامل اداره‌کل میراث‌فرهنگی و اداره میراث‌فرهنگی رامهرمز و برخی مقامات محلی و نمایندگان سازمان آب و برق خوزستان برگزار شد که درخصوص موضوعات مربوط به محوطه‌های سرتُلی و تل برمی و مشکلاتی که درخصوص تعیین تکلیف ضوابط عرصه و حریم این دو محوطه باستانی پس از یه دهه باید درنظر گرفته می‌شد و نیز صدور مجوز خط انتقال آب از دل محوطه جوبجی به سبب موافقتی که پیش از این در شورای فنی طرح‌های عمرانی به تصویب رسیده بود و کار گمانه‌زنی و کاوش آن به پایان رسیده است، دراین نشست بحث و تصمیم‌گیری شد.

او در ادامه عنوان کرد: رامهرمز یکی از دشت‌های حاصلخیز بخش شرقی خوزستان بوده که از منابع آبی ارزشمندی مثل رودخانه علا برخوردار است. همچنین استقرارهای مختلفی از دوره نوسنگی و نیز استقرار دائم در هزاره هشتم در این منطقه در قالب روستانشینی شکل گرفته بود.

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری کشور افزود: تپه‌های باستانی مهم مثل تل‌گسر، سرتلی و تل‌برمی از آثار مهم این ناحیه از خوزستان هستند که در این میان، سرتلی و تل‌برمی مربوط به هزاره‌های پنجم، چهارم و سوم پیش از میلاد مسیح هستند.

او با بیان‌که آثار بسیار ارزشمند و مهمی از جمله سنگ نوشته "امرسین" از تل‌برمی به دست آمده است، تصریح کرد: امرسین یکی از شاهان سلسله سوم اور است که تل برمی شهر لشکرکشی او به قلمرو ایلام در پایان هزاره سوم است.

ده‌پهلوان در ادامه عنوان کرد: "خوخنور" نیز یکی از جاینام‌های مهم ایلامی است که در فهرست لشکرکشی‌های شاهان اکدی مانند "ریموش"، "منیشتوسو"، "نامارسین" و حتی "سارگون" آمده است و همجنین پس از آن در شرح لشکرکشی شاهان سلسله سوم اور به ویژه "شولگی"، "شوسین" و امرسین نیز به این منطقه اشاره شده است؛ همچنین در مطالعات تاریخی آمده که شوسین گفته است: «من دختر خودم را به ازدواج حاکم خوخنور درآوردم.»

او اضافه کرد: برخی زبان‌شناسان مثل اشتاین‌کلر معتقدند که تل‌برمی همان خوخنور هزاره سوم است که شاهان اکدی و اور سوم به آنجا لشکرکشی کردند.

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری گفت: با تمام این‌ها، متأسفانه کاوش‌های باستان‌شناسی در این محل انجام نشده است و همه کاوش‌ها محدود است به تعدادی گمانه پیرامون تپه برای شناختن و کالبد تپه و نیز یک گمانه لایه‌نگاری که توسط یکی از همکاران پژوهشکده باستان‌شناسی انجام شد.

او با اشاره به این‌که روند مطالعات باستان‌شناسی به پویایی تخریب آثار باستانی محوطه نبوده است افزود: روند تخریب این محوطه کاملا ًزنده است درحالی‌که شناخت این محوطه و پژوهش‌های باستان‌شناسی در این محوطه اصلاً زنده و پویا نیست و کاملا تعطیل است.

در جریان بازدید از محوطه‌های باستانی رامهرمز و طرح 12 هزار هکتاری منطقه جوبجی، دیداری نیز با مردم و مدیران دولتی از جمله بخشدار، فرماندار و نماینده شهرستان در مجلس برگزار شد و گفت‌وگوهای رودررویی صورت گرفت و موضوعات پیرامون این محوطه‌ها در محل به بحث و گفتگو درآمد که خلاصه آن‌ها در فرمانداری طی نشست پیش‌گفته به بررسی گذاشته شد و قرار است نظر و تصمیم‌گیری نهایی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی درخصوص محوطه‌های باستانی رامهرمز در آینده اعلام شود.

به منظور بازدید از برخی از محوطه‌ها و میادین میراث‌فرهنگی خوزستان، مصطفی ده‌پهلوان رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری کشور به همراه سجاد علی‌بیگی رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی وزارت میراث‌فرهنگی، ذات‌الله نیک‌زاد معاون پژوهشی وزیر میراث‌فرهنگی و نوروز رجبی مشاور رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی طی سفری سه روزه از دیروز به خوزستان سفر کرده‌اند.


{{{BlockHeader}}}
طراحی و پیاده سازی: راد وب