آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 5 اردیبهشت 1403
آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 5 اردیبهشت 1403
سه شنبه 29 اسفند 1402
کد خبر: 6122
تعداد بازدید: 126

تعطیلی ۲ روزه چغازنبیل به دستور وزیر میراث‌فرهنگی

محوطه باستانی «چغازنبیل» در روزهای ۲۹ اسفند و یکم فروردین ماه تعطیل است.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، ورود سامانه فعال پربارش به خوزستان و صدور هشدار قرمز هواشناسی، باعث شد پایگاه میراث‌جهانی چغازنبیل به دستور وزیر میراث‌فرهنگی در روزهای ۲۹ اسفند 1402 و یکم فروردین‌ماه سال ۱۴۰۳، تعطیل اعلام شود.

بنابر اعلام صورت‌گرفته از سوی پایگاه میراث‌جهانی چغازنبیل، این اقدام به دلیل بارندگی سنگین و حفاظت پیشگیرانه از ارزش‌های برجسته میراث جهانی جغازنبیل صورت گرفته است.

مدیریت پایگاه میراث‌جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه ضمن قبولی آرزوی قبولی طاعات و عبادات و نوروزی شاد و خوش، با اعلام این‌که موزه هفت‌تپه در این دو روز باز خواهد بود و همچنان میزبان بازدیدکنندگان است، از مسافران و گردشگران دعوت کرد تا از این موزه دیدن کنند.

بلیط‌فروشی موزه هفت‌تپه از ساعت 9 تا 18 و محوطه باستانی چغازنبیل از ساعت 9 تا 17:15 انجام می‌شود.

معبد زیگورات چغازنبیل در فاصله 15 کیلومتری شوش و ۲۰ کیلومتری هفت‌تپه در شمال خوزستان واقع است و نخستین میراث تاریخی ایران است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

این مجموعه به دلیل نوع ساختار و معماری که دارد، در روزهای بارندگی و یک روز پس از آن معمولاً تعطیل است.

این شهر عیلامی به دستور «اونتاش ناپیریشا» در چهارده قرن پیش از میلاد ساخته شده، به همین دلیل نام آن را «الاونتاش»، یعنی شهر اونتاش نامیده اند. شهر از سه حصار (حصار بیرونی، حصار میانی و حصار درونی) تشکیل و در مرکز درونی ترین حصار، زیگورات شهر بنا شده است. علاوه بر زیگورات، در جای جای مختلف شهر، معابد و ساختمانهای آئینی، مسکونی، مهندسی و آرامگاهی نیز ساخته شده است.

کاوش در چغازنبیل از سال ۱۹۳۵ میلادی توسط هیأت فرانسوی مستقر در شوش آغاز شد و بیشتر کاوش ها به سرپرستی رومن گیرشمن از سال ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۲میلادی انجام شد. 

در مرکز شهر، بزرگترین معبد که همان زیگورات است، قرار دارد. زیگورات چغازنبیل در دو مرحله ساخته شده است. در مرحله اول فقط یک حیاط مربع با اتاق‌هایی در اطراف حیاط بوده است. ورودی این اتاق‌ها به حیاط مرکزی باز می‌شدند. در مرحله دوم، ورودی های اتاق‌ها را مسدود کردند و طبقات دوم، سوم و چهارم را به صورت حجم های تو پر خشتی از کف حیاط مرکزی ساختند. پی هر سه این طبقات بر حیاط مرکزی قرار دارند. راه دسترسی به اتاق‌هایی که قبلا ورودی آن از حیاط مرکزی بود، نیز از سقف طبقه اول و با کمک پلکان بوده است. روی طبقه چهارم نیز، معبد اعلی را ساختند.

براساس اطلاعات منتشر شده در پایگاه میراث جهانی چغازنبیل، احتمالاً زیگورات در زمان رونق شهر، حدود ۵۲ متر ارتفاع داشته که متأسفانه امروز فقط دو طبقه و نیم از آن به ارتفاع ۲۵ متر از سطح زمین باقی مانده است.


{{{BlockHeader}}}
طراحی و پیاده سازی: راد وب