آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 5 اردیبهشت 1403
آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 5 اردیبهشت 1403
یک شنبه 05 فروردین 1403
کد خبر: 6131
تعداد بازدید: 200

نکات ضروری که گردشگران نوروزی پیش از سفر به میراث‌جهانی چغازنبیل حتماً باید بدانند

مدیر پایگاه میراث‌جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه با اشاره به نکات مهم قبل از سفر به این مجموعه بر اهمیت کسب اطمینان از قابل بازدید بودن مجموعه و رعایت منشور بازدید، حفاظت و نگهداری از آن تأکید کرد.
به‌گزارش روابط‌عمومی ستاد اجرایی خدمات سفر نوروز خوزستان، عاطفه رشنویی پنجم فروردین‌ماه 1403 در این‌خصوص اظهار کرد: گردشگران قبل از عزیمت به سمت چغازنبیل، لطفاً از باز بودن مجموعه اطمینان حاصل کنند چراکه نگهداری بهینه از این اثر ارزشمند، مسئولیت ما است و براساس رسالت، حفاظت و نگهداری مجموعه جهانی چغازنبیل تدارک دیده شده است.

مدیر پایگاه میراث‌جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه افزود: ما در مجموعه جهانی چغازنبیل در کنار جامعه محلی، در تلاش هستیم تا روزهای خاطره‌انگیزی را در نوروز برای گردشگران رقم بزنیم؛ به همین دلیل از هموطنان عزیز خواهشمندیم که به رعایت کرامت ماه رمضان و پویش #شهر_من_روزه‌دار_است توجه کنند و پیش از حضور در محوطه به تهیه مایحتاج خود از روستا مبادرت کنند.

او افزود: باید به آگاهی مهمانان و گردشگران نوروزی عزیز برسانم که در مجموعه جهانی چغازنبیل، در سال جاری، مجموعه‌ای برای خرید مایحتاج خوراکی وجود ندارد و گردشگران این موارد را در مجموعه روستایی قبل از ورود به چغازنبیل تهیه کنند.

رشنویی با بیان این‌که به‌منظور بهره‌برداری بهینه از تکنولوژی، مجموعه جهانی چغازنبیل در سال‌های گذشته یک راهنمای صوتی تهیه کرده است که با عنوان "زیگورات چغازنبیل" شناخته می‌شود گفت: این راهنمای صوتی، اطلاعات مفیدی را درباره مجموعه ارائه می‌دهد و به سؤالات بازدیدکنندگان پاسخ می‌دهد. بازدیدکنندگان می‌توانند قبل از ورود به مجموعه، این راهنمای صوتی را از راه «کافه بازار» بارگیری کنند.

او تصریح کرد: این راهنمای صوتی، نقش راهنمای همراه را برای گردشگر ایفا می‌کند و می‌تواند به گردشگر در درک بهتر و دسترسی به اطلاعات مربوط به تاریخچه، فرهنگ و آثار مجموعه جهانی چغازنبیل کمک کند.

مدیر پایگاه میراث‌جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه با بیان این‌که این راهنمای صوتی قادر است توضیحات لازم را در محل‌های مختلف مجموعه ارائه داده و به سوالات بازدیدکنندگان پاسخ دهد، گفت: راهنمای صوتی مجهز به تکنولوژی بازدید مجازی نیز است و با استفاده از پنجره بازدید مجازی، بازدیدکنندگان قادرند تصاویری از سطوح مختلف مجموعه چغازنبیل را مشاهده کنند و پاسخ سؤالات خود را دریافت کنند.

او با اشاره به این‌که منشور بازدید چغازنبیل با هدف حفاظت پیشگیرانه از این شهر جهانی تهیه شده است افزود: شهر چغازنبیل که به نام دورانتاش هم شناخته می‌شود، کاملاً از مصالح خشتی، گلی و آجری ساخته شده است. به همین دلیل، نگهداری از آن نیازمند رعایت یک سری نکات است.

رشنویی ادامه داد: به طور خاص، در اطراف آثار ریسمان‌هایی کشیده شده‌اند که ورود به مناطق ممنوع و آسیب‌پذیر را ممنوع می‌سازند.که از همین‌رو، از بازدیدکنندگان خواهشمندم از عبور از این کابل‌ها خودداری کنند و به آن‌ها احترام بگذارند.؛همچنین، قبل از ورود به مجموعه، اطمینان حاصل شود که کفش با پاشنه میخی استفاده نشده تا به محوطه آسیبی وارد نشود.؛ ضمن این‌که ورود با کالسکه و حیوانات خانگی نیز در مجموعه میراث‌جهانی چغازنبیل ممنوع است.

او با ارج نهادن به حفظ تمیزی مجموعه، خاطرنشان کرد: گردشگران عزیز زباله‌های خود را در طول مسیر در سطل‌های زباله‌هایی که در مسیر قرار داده شده‌اند، بیاندازند. همچنین، انداختن ته سیگار در مجموعه کاملاً ممنوع است.

 مدیر پایگاه میراث‌جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه یادآور شد: این میراث‌جهانی متعلق به همه ما و لازم است که دست به دست همکاری کنیم تا آن را سالم و پابرجا نگه داریم.


{{{BlockHeader}}}
طراحی و پیاده سازی: راد وب