آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 30 خرداد 1403
آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 30 خرداد 1403
یک شنبه 06 خرداد 1403
کد خبر: 6255
تعداد بازدید: 59

کاوش‌ برای ‌نجات‌ محوطه‌های باستانی پشت سد بالارود اندیمشک

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی اندیمشک گفت: کاوش‌های نجات‌بخشی اضطراری محوطه‌های تاریخی پشت سد بالارود اندیمشک از سوی پژوهشگاه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی انجام شد.‌
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، هانی خادمی‌مهر ششم خردادماه 1403 با اشاره به این‌که در دو سال گذشته ۲۱ محوطه تاریخی در پشت سد بالارود اندیمشک توسط کارشناسان میراث‌فرهنگی شناسایی شده بودند گفت: اعتبار کاوش در این محوطه‌های تاریخی در سال جاری از محل سازمان آب و نیرو استان خوزستان تخصیص یافت.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی اندیمشک بیان کرد: کاوُش باستان‌شناسان در محوطه‌های سد بالارود در حد گمانه‌زنی اضطراری بود که تشخیص دهند این محوطه‌ها مربوط به چه دوره‌ای هستند.

او درباره نتایج کاوش در این محوطه‌های تاریخی توضیح داد: کاوش در این محوطه توسط کارشناسانی که از تهران آمده بودند در مدت یک ماه به صورت کامل صورت گرفت و نتایج به‌زودی و پس از اتمام مطالعات لازم، از پژوهشگاه تهران برای ما ارسال خواهد شد.

از جمله محوطه‌های پشت این سد می‌توان به محوطه باستانی «بردپنیر» اشاره کرد که بسیار پراکنده و  نزدیک به چهار هکتار است. محوطه «بردپنیر» مربوط به هزاره چهارم و پنجم قبل از میلاد است و در شهرستان اندیمشک، بخش الوار گرمسیری، یک کیلومتری شهر حسینیه واقع شده و با شماره ۱۷۹۹۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.


{{{BlockHeader}}}
طراحی و پیاده سازی: راد وب