آخرین به روز رسانی: سه شنبه 4 آبان 1400
آخرین به روز رسانی: سه شنبه 4 آبان 1400
جمعه 20 تیر 1399
کد خبر: 3794
تعداد بازدید: 407

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان درگذشت چهره ماندگار دزفول را تسلیت گفت

nonhighslide
سیدحکمت‌اله موسوی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان درپی درگذشت استاد حبیب نقاش پیام تسلیتی صادر کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، در متن این پبام آمده است:
 
«هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق
 
 در آمیزه‌ای از تألم و اندوه، باخبر شدیم هنرمند برجسته نقاشی استاد حبیب نقاش دنیای فانی را وداع گفت. خبر درگذشت این استاد برجسته نقاشی کشور و چهره ماندگار شهرستان دزفول موجب تأسف و تأثر شد. استاد نقاش عمر پربرکت خود را در مسیر اعتلای هنر ایران عزیز صرف کردند و تصاویری که از خویش به یادگار گذاشت نام او را با نام سرزمینش پیوند خواهد زد و در تاریخ هنر ایران نیز جاودانه خواهد ساخت.
 
او چندین دهه فعالیت مستمر و جدی در هنر نقاشی و شمایل نگاری ایران داشت که حاصل عمر پربرکت او تقویت ذوق زیبایی‌شناسانه مردم هنرپرور دزفول و جامعه هنری ایران است.
 
حبیب نقاش از میان ما رفت ولی نقاشی‌ها، تصویرگری‌ها و تابلوهایش در میان ما تا ابد به یادگار خواهد ماند.
 
اینجانب درگذشت این هنرمند عزیز را به بازماندگان محترم او و نیز خانواده هنرهای تجسمی خوزستان و کشور تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای آن مرحوم روحی شاد و آرام طلب دارم.»
 
درخور ذکر است، استاد حبیب نقاش متولد ۱۳۱۱ در شهرستان دزفول و مسنترین نقاش منطقه و چهره ماندگار دزفول بود. وی تنها بازمانده از نقاشان سنتی قهوهخانه‌ای و عاشورایی و نیز نقاشی پشت شیشه در کشور محسوب می‌شد و این هنر ارزشمند را از پدر و پدربزرگانش آموخته بود. این استاد برجسته بیش از ۴۰ اثر نقاشی در موضوعات مختلف از جمله تلفیق واقعه عاشورا و دفاع مقدس خلق کرده و از نکات مهم هنر وی این بود که این هنرمند خود، رنگهای مورد نیاز نقاشیهایش را تولید میکرد. نام خانوادگی استاد نقاش از هنر خانوادگیاش که همان نقاشی است گرفته شده بود؛ خانوادهای که طی چندین نسل هنرمندان زیادی را برای حفظ هنر نقاشی قهوهخانهای تربیت کرده است. بیش از ۴۰ اثر نقاشی استاد به سبک قهوهخانهای پشت شیشهای و ۴۰ اثر مینیاتوری استاد نقاش باعث شد تا او به عنوان چهره ماندگار دزفول در سال ۹۲ معرفی شود.
 
 
 


آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب