آخرین به روز رسانی: سه شنبه 4 آبان 1400
آخرین به روز رسانی: سه شنبه 4 آبان 1400
پنج شنبه 22 آبان 1399
کد خبر: 3964
تعداد بازدید: 265

رونمایی از لوح ثبت ملی دزفول / میدان کپو کلنگ‌زنی شد

nonhighslide
در مراسمی باحضور مسئولان استانی و شهرستانی از لوح ثبت ملی دزفول به عنوان شهر کپوبافی رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، این مراسم بعد از ظهر دیروز چهارشنبه 21 آبان‌ماه 99 با حضور علی فرهمند سرپرست فرمانداری ویژه دزفول، سیدحکمت‌اله موسوی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، محمدعلی دوائی‌فر شهردار دزفول، سیدمصطفی عظیمی‌فر رئیس شورای شهر دزفول، مسعود شامدیل مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول، شکراله قاسمی معاون صنایع دستی خوزستان و مهدی چناری رئیس میراث فرهنگی دزفول در محل فرمانداری ویژه این شهرستان برگزار شد.
 
در این مراسم، لوح ثبت ملی دزفول به عنوان شهر کپوبافی توسط مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان و سرپرست فرمانداری دزفول رونمایی شد.
 
در ادامه، این لوح که به امضای علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رسیده است، طی آئینی توسط سیدحکمت‌اله موسوی مدیرکل استان به محمدعلی دوائی‌فر شهردار دزفول اعطاء شد.
 
با اهدای این لوح به شهردار دزفول، این شهرداری به عنوان دبیرخانه شهرملی صنایع دستی فعالیت و در کنار اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان تلاش خواهد داشت تا روند جهانی شدن این شهر در حوزه کپوبافی را دنبال کند.
 
پس از این مراسم، مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان به همراه مسئولان شهرستان دزفول، در آئینی کلنگ احداث میدان کپو در حد فاصل تالار جام جم و اردوگاه شهیدرجایی در مسیر شهیون را به زمین زدند.
 
قرار است این میدان به صورت المانی از کپو طراحی شود و به عنوان نماد شهرملی کپو در معرض دید مردم و گردشگران قرار گیرد.
 
درخور ذکر است، در 31 تیرماه 1398، با رأی سومین شورای راهبردی انتخاب شهر و روستاهای ملی که در تهران برگزار شد، شهر دزفول از استان خوزستان به عنوان شهر ملی کپوبافی از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام شد.
 
کپو در لغت دزفولی به سر یا کله و اصطلاحاً به هر شیء کروی، گرد یا چمپاتمه‌زده گفته می‌شود و در تعریف، به مصنوعات حصیری که از برگ خرما یا "کرتک" به شکل ظروف دردار کروی بافته، اطلاق می‌شود.
 
بیش از 1500 صنعتگر صنایع دستی در رشته کپوبافی در دزفول فعالیت می‌کنند.
 


آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب