آخرین به روز رسانی: پنج شنبه 1 مهر 1400
آخرین به روز رسانی: پنج شنبه 1 مهر 1400
یک شنبه 24 اسفند 1399
کد خبر: 4144
تعداد بازدید: 484

باحضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

دیپلم افتخار ششمین دوره جایزه فیروزه به هنرمندصنعتگر خوزستانی رسید

nonhighslide
معصومه طالب باغبانی از صنعتگران صنایع دستی استان خوزستان، تندیس و دیپلم افتخار ششمین دوره جایزه «فیروزه» را کسب کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خوزستان به نقل از معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، در بخشی از بیانیه ششمین دوره جشنواره کالا‌های فرهنگی فیروزه آمده است: موضوعات بومی‌ و فرهنگی هر سرزمین به تکریم ارزش‌های بومی‌کمک خواهد کرد که این مسئله تضمین توسعه پایدار، آشتی و برقراری صلح است. بی‌شک مطالعه تجربه‌ها و درس‌های آموخته در اقلیم‌های دیگر کمک به تولید بهینه خواهد کرد، اما آگاهی از ریشه‌های فرهنگی و هنری هر سرزمینی و سیر تکاملشان در طول تاریخ و جای جای جهان، به آگاهی و احترام ما نسبت به دیگر ملت‌ها و فرهنگ‌ها می‌افزاید.

طراحی و تولید کالا‌های فرهنگی صرفاً طراحی و تولید یک کالا نیست، طراحی یک خط و مشی فکری، فرهنگی در سطح ملی است و شکل‌دهنده نسلی خواهد بود که سرزمین‌مان را به آن‌ها می‌سپاریم پس هوشیار باشیم که آنچه رقم می‌خورد نگاهبان میراث ماست.

پژوهش در امر طراحی و تولید محتوا کالا‌های فرهنگی کمک خواهد کرد تا در شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، راه و مسیر روشنی پیش رو قرار گیرد. ایجاد فضای نقد در فضا‌های طراحی و تولید کمک به رشد هر صنف و حوزه‌ای است، رویداد‌هایی این چنین می‌توانند جریان‌ساز باشند و بستری برای رشد حوزه‌های مختلف کالا‌های فرهنگی ایجاد کنند.

بر این اساس در بخش هدایای فرهنگی، معصومه طالب باغبانی«صنایع دستی نارون»از استان خوزستان، «گروه هنری اطراف» و «شرکت بارقه هنر اسلامی» رتبه‌های اول تا سوم را به دست آوردند. در همین بخش از گروه «پارس ساوا نوین هنر فناور» تجلیل شد. در بخش اسباب‌بازی شرکت اسلیما، هوپا و ایران پتک توانستند رتبه‌های اول تا سوم را به دست بیاورند. در بخش عروسک، ضمن تجلیل از مژده مصحفی توانا، نفرات اول تا سوم جوایز خود را دریافت کردند. محدثه محفوظی‌نژاد، صفورا نوفلاح و معصومه میرزایی برگزیدگان این بخش بودند.

در بخش نوشت‌افزار هیچ‌کدام از آثار رسیده به دبیرخانه حائز رتبه نشدند. داوران این بخش از سیدعلیرضا طباطبایی، نوشت‌افزار خلیج فارس، شرکت تولیدی کوک و آرکافیدار انار تقدیر کردند.

ششمین دوره جایزه فیروزه بخش جنبی خود را به موضوع «خانواده، کالای فرهنگی و کرونا» اختصاص داده بود. تولیدکنندگان و هنرمندان آثار خود را در چهار بخش به دبیرخانه این جایزه ارسال کردند. در مراسم اختتامیه این جشنواره که به صورت مجازی برگزار شد، در بخش پویانمایی ریحانه مستوفیان و سید مصطفی حسینی به عنوان نفرات دوم و سوم شناخته شدند.

همچنین ندا تنهایی‌مقدم مورد تقدیر قرار گرفت. در بخش اپلیکیشن‌های آموزشی فقط یک نفر حائز رتبه شد. فرهود فرمند به عنوان نفر نخست این بخش جایزه خود را دریافت کرد. همچنین «مؤسسه رصدگر عمق آسمان» و اسلام ناطق مورد تقدیر قرار گرفتند. دیگر موضوع این بخش «اپلیکیشن آموزشی» بود که سعید قاسمی به عنوان نفر نخست و فاطمه‌هاشمیان به عنوان نفر تقدیری این بخش معرفی شدند.

در بخش «بازی ویدئویی»، مؤسسه فرهنگی هنری مهاد رسانه پژوه شیراز جایزه نخست را دریافت کرد. همچنین روح‌الله جوانعلی بدر نفر دوم این بخش معرفی شد. حسن متقی گلشن و محمدرضا توکل خرد نیز مورد تقدیر در این بخش قرار گرفتند.

نفرات اول این جایزه علاوه بر لوح و تندیس جشنواره ۱۲ میلیون تومان، رتبه‌های دوم ۸ میلیون تومان، رتبه‌های سوم ۶ میلیون تومان و شایستگان تقدیر ۴ میلیون تومان دریافت کردند.


متن دیپلم افتخارهنرمند خوزستانی بدین شرح است:

سـرکارخانم معصومه طالب باغبانی
مدیر محترم گروه صنایع دسـتی نارون


فرهنگ و هنر این مرز و بوم تجلی افکار و اندیشه فرهیختگانی است که در عرصه فرهنگ طبع عالی و همت متعالی خود را پدیدار نموده اند.
جایزه فیروزه میعادگاه فرهنگ دوستانی است که باتلاش خود در پژوهش و تولید کالاهای فرهنگی با ارزش های ایرانی-اسلامی برگ زرینی را در عرصه بی کران فرهنگ رقم زده اند.

اکنون با رای هیات داوران حائز "رتـبه اول در بخش هدایای فرهـنگی" در ششمین دوره جایزه فیروزه انتخاب شده اید.
به پاس قدردانی از زحمات شما، این لوح به رسم یادبود تقدیم می گردد.


سیدعباس صالحی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب