آخرین به روز رسانی: پنج شنبه 1 مهر 1400
آخرین به روز رسانی: پنج شنبه 1 مهر 1400
جمعه 07 خرداد 1400
کد خبر: 4239
تعداد بازدید: 133

شهرستان اندیکا دارای موزه‌های خصوصی می‌شود

nonhighslide
با هدف موزه‌دار شدن شهرستان اندیکا در استان خوزستان باتوجه به قدمت تاریخی آن، اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این شهرستان فراخوان ایجاد موزه خصوصی صادر کرد.
به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، سیدعلی موسوی سرپرست اداره میراث‌فرهنگی شهرستان ‌اندیکا روز شنبه هشتم خردادماه 1400 با اشاره به ظرفیت بالای منطقه برای ایجاد فضای موزه‌ای افزود: «به دلیل تاریخ طولانی و گسترده شهرستان اندیکا، همواره جای خالی یک ‌نهاد فرهنگی همچون‌ موزه در این شهرستان حس شده است.»
 
او ادامه داد: «بر همین اساس و ‌باتوجه به خواست شهروندان شهرستان در خصوص ایجاد موزه، سعی کردیم با بهره‌گیری از مشورت با نخبگان و اهالی فرهنگ، در گام اول از ظرفیت بالای بخش خصوصی در ایجاد موزه‌های خصوصی کوچک و متوسط و با کاربری مردم‌شناسی استفاده کنیم.»
 
سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اندیکا گفت: «بدینوسیله از علاقمندان در سراسر کشور به احداث موزه خصوصی در حوزه شهرستان اندیکا دعوت می‌کنیم به منظور اطلاع از روند اداری و قانونی ایجاد موزه، کسب مشاوره و همچنین ارائه درخواست، به اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اندیکا مراجعه کنند یا با شماره تلفن‌های 09359566608 و 09163804341 تماس حاصل نمایند.»
 
اندیکا در شمال‌شرقی استان خوزستان قرار دارد و از شمال غرب به لالی، از جانب شمال به سردشت دزفول، از طرف شمال و شمال‌شرق به استان چهارمحال و بختیاری، از مشرق به ایذه و از جنوب به مسجدسلیمان محدود می‌شود. اندیکا یکی از شهرستان‌های بختیاری‌نشین استان خوزستان است که مرکز آن شهر قلعه‌خواجه است. در سال ۱۳۶۸ مرکز بخش اندیکا از روستای لالی به روستای قلعه‌خواجه انتقال یافت و تا آن موقع جزو توابع مسجدسلیمان بود. در گذشته در زبان بومی آن را اندکو (اندی+کوه) می‌گفتند که اندی در زبان لری به معنای شگفتی و «کو» همان «کوه» یعنی سرزمین کوه‌های شگفت است. همچنین این شهرستان را (ان +ده +گا) به معنی» دهگاه» و محل نگهداری انبار غله هم گفته‌اند. مردم شهرستان اندیکا لر بختیاری هستند و به زبان لری گویش بختیاری سخن می‌گویند. ایل راه (گذرگاه عشایر لربختیاری به ییلاق) از شهرستان اندیکا و مسیر تاراز می‌گذرد.
 
این مکان از نخستین مکان‌های اسکان قوم لر در جنوب‌غرب ایران بود که آثار نخستین معماری پارسی (سنگ چین بدون ملات) در قلعه بردی اندیکا نمایان است. از مهمترین آثار تاریخی بصری این شهرستان می‌توان به قلاع باستانی همچون (قلعه‌بردی، قلعه‌لیت، دژملکان، قلعه ارکی شلا، قلعه دلی محمدحسین خان، قلعه دزورا، قلعه خواجه و..) کتیبه‌های نقوش برجسته ایلیمایی همچون (نگارکند‌های تنگ بتا، کتیبه نگین، کتیبه چلو، نقش برجسته سوزتینا، نقش برجسته موری، نقش برجسته تاراز، نقش بر جسته سوسن سرخاب) بقاع متبرکه (شاهزاده عبدا..، بابازاهد، بویر، صالح ابراهیم، شیخ احمد، سلطان ابراهیم، بابا احمد، امیرالمومنین، ممی هموم، آقا سلیمان و...) و آثار شاخص دیگری همچون پل نگین، بند قلعه خواجه، بند آبزالو و ... اشاره کرد. نقوش برجسته تنگ‌بتا، یکی از مهمترین مفاخر ایران و از معدود نقوش برجسته و کتیبه‌های به خط الیمایید است که قدمت این نقوش برجسته به ۲۲۰۰ سال می‌رسد.


آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب