آخرین به روز رسانی: شنبه 22 مرداد 1401
آخرین به روز رسانی: شنبه 22 مرداد 1401
جمعه 05 فروردین 1401
کد خبر: 4692
تعداد بازدید: 121

دشت سوسن بهشت کهن خوزستان

nonhighslide
طبیعت بهاری و آثار باستانی منطقه فالح بخش سوسن در شهرستان ایذه چشم اندازی زیبا برای گردشگران در این دیار فراهم کرده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث قرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خوزستان ، ایذه از شهر‌های جنوب غربی ایران است که دارای پیشینه تاریخی کهن بوده و از آن به عنوان پایتخت بختیار یاد می‌شود.

در این شهرستان آثار و سنگ نبشته‌هایی پیدا شده که به دوره‌ی عیلامیان باز می‌گردد. شهر ایذه از روزگار باستان تا امروز به نام‌های ایزج، ایذه، اوجا، آیا پیر، آنزان، انشان، ایگه، اریگ، ایج، مالمیر یا مال امیر خوانده شده‌است.

همچنین می‌گویند در دوران عیلامی به شهر ایذه «آنزان» هم گفته می‌شده است. به عقیده برخی از محققان این شهر در هزاره سوم پیش از میلاد «انزان» نامیده می‌شد و مرکز ایالت انزان بوده‌است. می‌توان ایذه را تغییر شکل یافته «انزان» عیلامی نیز دانست.

دشت سوسن منطقه‌ای با طبیعت زیبا و منحصر به فرد که می‌تواند دیدگان هر بیننده‌ای را محصور کند. دشت سوسن در ایذه در فاصله ۳۷ کیلومتری شهر ایذه در خوزستان قرار گرفته و فصل بهار و به خصوص ایام نوروز مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

دشتی سبز و سراسر شقایق قرمز که رود خروشان کارون آن را به دو نیم تقسیم کرده است. روستا‌های زیادی در دشت سوسن در ایذه قرار گرفته اند و جالب است بدانید که زمین این منطقه حاصلخیز بوده و به دلیل آب فراوان و اقلیم خوبی که دارد شرایط برای کشت و باغذاری اهلی این منطقه بسیار مناسب است.
عکاس : مرتضی امامی/خبرگزاری صداوسیما

 طراحی و پیاده سازی: راد وب