آخرین به روز رسانی: سه شنبه 4 مهر 1402
آخرین به روز رسانی: سه شنبه 4 مهر 1402
سه شنبه 09 خرداد 1402
کد خبر: 5592
تعداد بازدید: 158

توضیح سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان درخصوص یک گزارش

nonhighslide
به دنبال انتشار گزارش خبری اختصاصی در پایگاه خبری ـ تحلیلی "عصر ایران" با عنوان «کشف بزرگترین آرامگاه‌های خانوادگی سنگی ۲۰۰۰ ساله در ایذه» سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان توضیحاتی ارائه کرد.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، غلامرضا سلمان‌پور نهم خردادماه 1402 با بیان این‌که محوطه کل‌چنار شمی در فاصله حدود 50 کیلومتری از شهر ایذه در میان کوه‌های سر به فلک کشیده خود قراردارد افزود: این محوطه در حدود ۸۷ سال پیش و با کشف پیکره مفرغین موسوم به مرد شمی، برای اولین بار مورد کاوش قرار گرفت.

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان ادامه داد: طی سال‌های 1391 تا 1396 نیز هیئت مشترک ایران و ایتالیا به سرپرستی و باحضور کارشناسان زبده و برجسته به بررسی و سپس کاوش محوطه اقدام کرد که نتیجه آن پیدایش آرامگاه‌های زیرزمینی و سکوهای آیینی سنگی بود.

او تصریح کرد: برای حفاظت از یافته‌های معماری این محوطه، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان و پایگاه میراث‌فرهنگی آیاپیر، برنامه‌ای با عنوان ساماندهی، حفاظت و مرمت تهیه کرده است که به‌زودی با تأمین اعتبارات لازم، وارد فاز اجرایی خواهد شد.

سلمان‌پور افزود: لازم به ذکر است اخبار منتشرشده درخصوص یافته‌های ۲۰۰۰ ساله، مربوط به دوره‌های کاوش پیش‌گفته (سال ۹۱ تا ۹۶) است.


طراحی و پیاده سازی: راد وب