آخرین به روز رسانی: پنج شنبه 7 اسفند 1399
آخرین به روز رسانی: پنج شنبه 7 اسفند 1399
سه شنبه 30 تیر 1394
کد خبر: 1298
تعداد بازدید: 3394

سازمان میراث‌فرهنگی و ستاد مرکزی راهیان نور تفاهم نامه همکاری مشترک امضاء کردند

تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و رئیس ستاد مرکزی راهیان نور به منظور حفظ و حراست از آثار و ارزشهای 8 سال دفاع مقدس به امضای مسعود سلطانی‌فر، سردار بهمن کارگر و حسام الدین آشنا رسید.

تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و رئیس ستاد مرکزی راهیان نور به منظور حفظ و حراست از آثار و ارزشهای 8 سال دفاع مقدس به امضای مسعود سلطانی‌فر، سردار بهمن کارگر و حسام الدین آشنا رسید.
 
 مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سردار بهمن کارگر رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور و حسام الدین آشنا نماینده تام الاختیار رئیس جمهور در ستاد راهیان نور، تفاهم نامه همکاری مشترک این سازمان با ستاد مرکزی راهیان نور را امضاء کردند.

معاون رئیس جمهور در مراسم امضای این تفاهم نامه گفت: ستاد راهیان نور، حرکت ماندگار و گسترده ای است که با تدبیر مقام معظم رهبری و در جهت حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس آغاز شد.

وی افزود: با تفاهم نامه‌ای که امروز به امضاء رسید، همکاری‌هایی که از گذشته بین ستاد راهیان نور و سازمان وجود داشت در قالب یک برنامه منسجم ادامه می یابد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه گردشگری امروز در دنیا به صورتهای مختلفی انجام می‌شود، گردشگری ادامه داد: جنگ یکی از مهمترین رشته‌هایی است که کشورهایی که در طول تاریخ خود درگیر جنگ بوده اند در قالب موزه ها و ارائه آثار هنری، آثار به مانده از این مقاطع حساس تاریخی را به نسلهای بعدی خود منتقل می کنند.

سلطانی‌فر یادآور شد: 8 سال دفاع مقدس یکی از پرافتخارترین مقاطع تاریخ جمهوری اسلامی ایران است که آثار و ارزشهای آن باید به نسلهای آینده منتقل شود.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر حفظ آثار و انتقال آن به نسلهای آینده، افزود: حفظ یادمانهای دفاع مقدس، ایجاد موزه های منطقه ای و استانی، کمک به جریان عظیم راهیان نور، ایجاد شرایط اسکان برای گردشگران راهیان نور از جمله مواردی است که در تفاهم مشترک سازمان میراث فرهنگی و ستاد مرکزی راهیان نور مورد تاکید قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: حرکتهای خوبی در زمینه ساخت صنایع دستی که منعکس کننده ارزشهای دفاع مقدس است آغاز شده و ما باید از تمامی امکانات و ظرفیتها برای حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس استفاده کنیم.

سلطانی فر تاکید کرد: همکاری مشترک بین ستاد راهیان نور و سازمان میراث فر هنگی، صنایع دستی و گردشگری از گذشته وجود داشته است اما با امضای این تفاهم نامه، همکاری ها به شکل منسجم و در چارچوب مشخصی صورت می گیرد.

دولت توجه ویژه‌ای به راهیان نور دارد


سردار بهمن کارگر رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور هم در حاشیه امضای این تفاهم نامه گفت: براساس آمار، سال گذشته حدود 5 میلیون نفر از 44 یادمان دفاع مقدس در استانهای خوزستان، ایلام، کردستان ، آذربایجان شرقی و 7 یادمان در استانهای هرمزگان و بوشهر بازدید کردند.

وی ادامه داد: نیمی از این گردشگران بانوان و نیمی دیگر آقایان هستند و 80 درصد از این رقم 5 میلیونی را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهند که با وجود اینکه دفاع مقدس را ندیدند مشتاق بازدید از این مناطق هستند.

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور اضافه کرد: راهیان نور متعلق به نظام جمهوری اسلامی است و دولت به عنوان رکن اصلی نظام، مسئولیت ویژه ای در این خصوص دارد، با توجه به اینکه در سال 84 تعداد گردشگران راهیان نور 400 نفر بوده است، افزایش این تعداد به 5 میلیون نفر در سال گذشته نشان از توجه دولت تدبیر و امید و به ویژه رئیس جمهور دولت یازدهم به راهیان نور است.

سردار کارگر یادآور شد: از سازمان میراث فرهنگی می‌خواهیم با سرعت و دقت در حفظ و نگهداری آثار دفاع مقدس تلاش کند تا آثار به جا مانده از این دوران باافتخار از بین نرود.

همکاری با ستاد راهیان نور، وظیفه ذاتی دستگاههای دولتی است

حسام الدین آشنا نماینده تام الاختیار رئیس جمهور در ستاد راهیان نور هم در این مراسم، گفت: تفاهم نامه میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ستاد راهیان نور یک واقعه نیست بلکه یک روند ادامه دار است.

وی تصریح کرد: دستگاههای دولتی بنا بر وظایف ذاتی خود باید با ستاد راهیان نور در جهت حفظ آثار دفاع مقدس همکاری داشته باشند، چراکه ایجاد بزرگترین حرکت فرهنگی کشور بدون همکاری دستگاههای مسئول امکانپذیر نیست.

نماینده تام الاختیار رئیس جمهور در ستاد  راهیان نور تاکید کرد: خواست و اراده مردم، حفاظت و حراست از آثار و ارزشهای دفاع مقدس است به طوریکه براساس آمار موجود نیمی از گردشگران با هزینه شخصی خود به این مناطق سفر می کنند.

آشنا با اشاره به اینکه حرکت صورت گرفته در ستاد راهیان نور یکی از ابزارهای مقابله با تهاجم فرهنگی است، اضافه کرد: وظیفه ما این است که تعامل بین دستگاههای مختلف با ستاد راهیان نور را ایجاد و حفظ کنیم.

وی گفت: در تعامل و همکاری مشترک سازمان میراث فرهنگی و ستاد راهیان نور، هر دو مجموعه می توانند مسائل و موضوعات مختلفی را از یکدیگر بیاموزند و تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.

نماینده تام الاختیار رئیس جمهور در ستاد راهیان نور در پایان افزود: این تفاهم نامه زمینه بین المللی شدن ستاد راهیان نور را فراهم می آورد و به عنوان یکی از افتخارات دولت یازدهم ثبت می شود.آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب