آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 13 اسفند 1399
آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 13 اسفند 1399
یک شنبه 29 آذر 1394
کد خبر: 1471
تعداد بازدید: 1560

گزارش اقدامات پاسدارانه ایران درباره نقالی و دانش لنج سازی به یونسکو ارسال شد

مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی با اشاره به راه اندازی خانه نقالی از ارائه گزارش پرونده نقالی و دانش سنتی لنج سازی در خلیج فارس به یونسکو خبر داد.


مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی با اشاره به راه اندازی خانه نقالی از ارائه گزارش پرونده نقالی و دانش سنتی لنج سازی در خلیج فارس به یونسکو خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ نقالی و دانش لنج سازی درحالی سال 2011 به عنوان دو پرونده اضطراری در فهرست میراث درخطر یونسکو به ثبت رسیدند که طبق قوانین یونسکو ایران به مدت 4 سال باید تمامی اقدامات مربوط به پاسداشت این دو پرونده در فهرست آثار در خطر را انجام می داد.
فرهاد نظری مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور در این رابطه گفت: از آنجایی که دو پرونده نقالی و دانش لنج سازی در خلیج فارس در فهرست آثار در خطر ثبت شده اند از همین رو نیازمند اقدامات پاسدارانه فوری هستند.
او گفت: ثبت دو پرونده نقالی و دانش لنج سازی در خلیج فارس در فهرست آثار در خطر بیانگر آن بود که این دانش ها وضعیت مناسبی ندارند. به همین دلیل ایران متعهد شد که در مدت 4 سال اقدامات لازم را برای ادامه حیات و ترویج این دو پرونده انجام دهد.
نظری یادآور شد: درحال حاضر اقدامات پاسدارانه درباره نقالی و دانش لنج سازی در خلیج فارس در بازه زمانی مشخص شده انجام گرفته که تاسیس خانه نقالی یکی از این فعالیت ها است.
مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور تاکید کرد: سه شنبه هفته گذشته شرح اقدامات انجام گرفته درباره این دو پرونده در قالب یک گزارش کامل به یونسکو ارسال شد و اقدامات حفاظتی برای ترویج نقالی و دانش لنج سازی در خلیج فارس به صورت مداوم ادامه دارد.
پرونده نقالی و دانش سنتی لنج سازی در خلیج فارس آذرماه سال 1390 در ششمین نشست کمیته بین الدول کنوانسیون حفاظت میراث فرهنگی ناملموس در بالی اندونزی به ثبت رسید. این درحالی است که در پرونده دانش سنتی دریانوردی با لنج سازی سنتی در حوزه خلیج فارس تمامی آیین ها، مراسم، آوازها و نواها، گویش های محلی، اعیاد، فنون سنتی دریانوردی، صیادی و لنج سازی در محدوده استان های هرمزگان، بوشهر، خوزستان و جزایر مسکونی خلیج فارس مورد بررسی قرار گرفته اند و در پرونده قصه پردازی اجرایی (نقالی) نیز تمامی انواع قصه پردازی در ایران و تاریخچه آن مورد بررسی قرار گرفته و نحوه اجراهای گوناگون این شیوه تشریح شده است.آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب