آخرین به روز رسانی: جمعه 21 مرداد 1401
آخرین به روز رسانی: جمعه 21 مرداد 1401
سه شنبه 14 دی 1400
کد خبر: 4544
تعداد بازدید: 185

بررسی طرح تثبیت جداره غربی سازه‌های آبی شوشتر

nonhighslide
جلسه بررسی طرح تثبیت و استحکام‌بخشی، جداره غربی مجموعه میراث‌جهانی سازه‌های آبی شوشتر باحضور مدیر‌کل پایگاه‌های جهانی و ملی برگزار شد.

به‌گزارش روابط‌عومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، در این جلسه که در محل سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی در تهران برگزار شد، اعضای شورای تخصصی پایگاه‌ها، مدیرانی از شرکت برق و شرکت آب خوزستان حضور داشتند.

در این جلسه مشاور طرح به ارائه و تشریح ابعاد مطالعات تخصصی شامل برداشت دقیق خصوصیات و مشخصات فنی، ویژگی‌های ژئوتکنیکی و آسیب‌های وارده به موضع پرداخت.

همچنین این مشاور در این نشست به تحلیل و ارزیابی مطالعات انجام‌شده، ارائه روش‌ها و پیشنهادها، حفاظت اضطراری، روش‌های مهار، طرح تثبیت با ملاحظات حفظ اصالت اثر، حداقل مداخله و امکان برگشت‌پذیری و همچنین پیشنهادهای پایش برای خروج از وضعیت اضطراری جداره غربی سازه پرداخت.

در ادامه جلسه، اعضای شورای تخصصی با در نظر گرفتن معیارها و ارزش‌های ثبت‌جهانی مجموعه به بحث و تبادل نظر در خصوص طرح‌های ارائه‌شده مشاور پرداختند و دغدغه‌های حفاظتی و نحوه دست‌یابی به راهکارهای متناسب‌تر را پیشنهاد دادند.

باتوجه به پیچیدگی و حساسیت موضوع از وجوه مختلف فرهنگی و تاریخی، اهمیت جهانی اثر، ابعاد اجتماعی و فنی، در پایان جلسه و جمع‌بندی آن، فرهاد عزیزی مدیرکل پایگاه‌های جهانی و ملی، ضمن تأیید بخشی از روند انجام‌شده و راهکارهای تقویت سازه‌ای، خواستار تکمیل مطالعات انجام‌شده با در نظر گرفتن پیشنهادهای جلسه و ضوابط خاص سایت‌های جهانی و براساس بررسی مجدد اصول استحکام‌بخشی سازه‌های تاریخی شد.

عزیزی در این نشست گفت: «راهکارهای بهسازی دقیق‌تر و متناسب‌تر با در نظر گرفتن تضین پایداری بخش آسیب‌دیده و سازه‌های اطراف مجموعه، ضمن رفع دغدغه‌های اعضای شورا ارائه شود.»

 طراحی و پیاده سازی: راد وب