آخرین به روز رسانی: سه شنبه 4 مهر 1402
آخرین به روز رسانی: سه شنبه 4 مهر 1402
gear-wheel
یک شنبه 07 خرداد 1402
کد خبر: 5586
تعداد بازدید: 51

آغاز مرمت مهم‌ترین بنای قجری در رامهرمز

nonhighslide
سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان رامهرمز از آغاز مرمت و بازسازی عمارت تاریخی صمیمی که یکی از آثار مهم به‌جامانده از دوران قاجار است خبر داد.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، سیدعباس موسوی هفتم خردادماه 1402 با اعلام این خبر افزود: برای مرمت و بازسازی این اثر تاریخی مبلغ ۸۶۰ میلیون تومان اختصاص داده شد.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان رامهرمز با اشاره به این‌که وظیفه اصلی میراث‌فرهنگی، حفظ، نگهداری، مرمت و ثبت اثر در فهرست آثار ملی و جهانی (یونسکو) است ادامه داد: بخش‌هایی از این اثر ارزشمند و تاریخی که در اثر عوامل طبیعی فرسوده و تخریب شده بود مرمت و بازسازی می‌شود.

او ابراز امیدواری کرد: دیگر بناهای تاریخی رامهرمز با همت و همکاری مسؤولان شهرستانی و استانی بازسازی و مرمت شوند تا شاهد جذب گردشگر و بازدید از آثار کهن شهرستان رامهرمز باشیم.

عمارت صمیمی (باغ صمیمی) یا باغ امیرسپهدار از باغ‌های سکونتی‌ ـ حکومتی دوره قاجار است که به عنوان حاکم‌نشین شهرستان رامهرمز استفاده می‌شد و متأثر از باغ‌های فرنگی ساخته شده‌ است. این باغ شامل عمارت اندرونی است. عمارت به عنوان فضای ورودی بوده و در بیشتر موارد محل استقرار و سکونت نگهبانان و سایر کارکنان خدماتی صاحب باغ و مهمانانش بوده ‌است.

عمارت اندرونی که همان کوشک میانی است در دو اشکوب همکف و زیرزمین بنا شده‌ است و محل کارهای حکومتی و دفتری بود؛ در دوران پهلوی، این کوشک محل زندگی صاحب وقت باغ بود. طبقه همکف شامل سرسرا، چهار اتاق و یک سفره‌خانه است. این بنا دارای سقف‌های گنبدی از نوع چهاربخشی و طاق و تویزه است. زیرزمین آن شامل دو اتاق و یک سرسرا است. این بنا دارای خیشخال و بارگیر نیز هست. عمارت صمیمی به شماره ثبت ۹۹۵۶ در سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.


طراحی و پیاده سازی: راد وب