سه شنبه 6 خرداد 1399
سه شنبه 6 خرداد 1399
شنبه 10 مرداد 1394
کد خبر: 1308
تعداد بازدید: 1514

استرداد حدود 30 قطعه از اشیا و آثار فرهنگی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام به ایران

در مراسمی با حضور معاون میراث فرهنگی در کشور ایتالیا انجام شد:

استرداد حدود 30 قطعه از اشیا و آثار فرهنگی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام به ایران

حدود 30 قطعه از اشیا و آثار فرهنگی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام که  در جهت اجرای کنوانسیون «یونیدروا» درخصوص استرداد اموال فرهنگی مسروقه از سوی کشورایتالیا در اختیارسفارت جمهوری اسلامی ایران در رم قرار گرفت،شهریور سال جاری(ماه سپتامبر) به کشور باز می گردد.

جمهوری اسلامی ایران به موفقیت جدید بین المللی در خصوص استرداد اموال فرهنگی مسروقه که بطور غیر قانونی از کشور خارج شده بودند دست یافت و برخی از آثار متعلق به دوران قبل و پس از اسلام که در سال های گذشته از کشور خارج و در ایتالیا توسط پلیس میراث فرهنگی شناسایی و توقیف شده بودند، در مراسمی با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، پائولا پیاچنتینی مسوول دفتر توقیف اموال فرهنگی مسروقه موزه ملی هنرهای شرقی شهر رم در محل این موزه به نماینده سفارت کشورمان تحویل داده شد.

بر اساس این گزارش، پس از سال ها پیگیری مستمر حقوقی سازمان میراث فرهنگی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم و در نهایت پس از صدور رای دادگاه تجدید نظر شهر میلان، این اموال به کشورمان بازگردانده شدند.

محمد حسن طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران دراین باره گفت: امروز برای نخستین بار در جهان کنوانسیون استرداد اموال فرهنگی موسوم به «یونیدورا» به اجرا گذاشته شد و نخستین محموله قاچاقی که از ایران خارج شده بود، در حال استرداد به کشورمان است تا به موزه ملی ایران تحویل داده شود.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در جهت اجرای این کنوانسیون موفقیت جدیدی را در عرصه بین المللی بدست آورده است، افزود: پس از مدت ها تلاش و با همت فراوان سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، پلیس میراث فرهنگی ایتالیا و مجموعه حقوقی سازمان میراث فرهنگی ایران، سرانجام فعالیت های حقوقی به نتیجه رسید و برخی از اشیای مربوط به قبل و بعد از اسلام ، که برخی از آنها منحصر به فرد است و از نظر فرهنگی از ارزش بسیاری برخوردار است از سوی پلیس اموال فرهنگی ایتالیا تحویل سفارت ایران داده شد.

طالبیان گفت: در ماه سپتامبر(شهریور) نیز در مراسم رسمی که با حضور مقام های عالیرتبه در سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم برگزار خواهد شد، این اشیا به کشورمان استرداد می شوند. آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب