آخرین به روز رسانی: جمعه 21 مرداد 1401
آخرین به روز رسانی: جمعه 21 مرداد 1401
چهار شنبه 22 مهر 1394
کد خبر: 1413
تعداد بازدید: 2839

مرمت عمارت صمیمی و باغ امیر سپهدار رامهرمز

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان از مرمت عمارت صمیمی و باغ امیر سپهدار رامهرمز خبر داد.
مرمت عمارت صمیمی و باغ امیر سپهدار رامهرمزمعاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان از مرمت عمارت صمیمی و باغ امیر سپهدار رامهرمز خبر داد.

عاطفه رشنویی اظهار کرد: بنای پیش گفته از معدود باغ های باقی مانده از باغشهر رامهرمز اساطیری است که در اواخر دوره قاجار بنیان نهاده شده و دارای آرایه های باغ های ایرانی شامل چهار باغ عمارت سر در کوشک میانی حوض و جوی هتی آب و ... است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه در فاصله سال های پنجاه الی شسصت شمسی قسمت هایی از سفره خانه و دیوار جبهه شرقی بخ غلط با اجر مجوف دوباره سازی شده بود عدم پیوستگی هسته قدیمی بنا و عناصر الحاقی ناهمگن باعث رانش جبهه جنوبی بپشرقی عمارت کوشک میانی شده بود این بنا که در پی کشف گنجینه جوبجی رامهرمز مدتی بعنوان موزه رامهرمز تغییر کاربری یافته بود از اواخر سال نود با توجه به رانش و احتمال مخاطرات برای اشیا تاریخی تعطیل شد.

وی خاطر نشان کرد: به لطف پروردگار همت میراث استان بعد از چهار سال کارگاه مرمتی در آن برپا و مرمت اصولی بنا با هدف استحکام بخشی کامل در دستور کار قرار گرفته است.

رشنویی افزود: در حال حاضر شنع بندی و مقاوم ساز موقت زیر طاقها، استحکام بخشی کلیه پی های دچار نشست شده حذف، الحاقات ناهمگن ترمیم و تعویض دیوار فرسوده در دستور کار قرار دارد.طراحی و پیاده سازی: راد وب