آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 13 مرداد 1400
آخرین به روز رسانی: چهار شنبه 13 مرداد 1400
پنج شنبه 28 اسفند 1399
کد خبر: 4150
تعداد بازدید: 269

تمبر آثار شاخص صنایع دستی خوزستان باحضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان رونمایی شد

nonhighslide
۱۶ عنوان تمبر اختصاصی آثار شاخص صنایع دستی استان خوزستان باحضور رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در جلسه شورای معاونین اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خوزستان رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خوزستان سیدحکمت اله موسوی پنج شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ با اشاره به طراحی و انتشار نخستین مجموعه تمبر اختصاصی صنایع دستی خوزستان افزود: با توجه به اهمیت رعایت دستورالعمل های بهداشتی در دوران شیوع ویروس منحوس کرونا در جمع کمتری از مدیران و هنرمندان این مراسم برگزار شد.
او گفت: از ملموس ترین و فاخرترین تولیدات ملی کشورمان آثار صنایع دستی هست که در استان زرخیز خوزستان دارای تنوع بسیار خوبی است که قریب به ۹۰ رشته فعال در استان خوزستان موجود می باشد.
 
موسوی اضافه کرد: در راستای مستندسازی و ثبت ارزشمندی های آثار صنایع دستی و توجه ویژه به فرهنگ تمبر و تلاقی آن با داشته های غنی صنایع دستی خوزستان، طی تفاهم نامه ای با اداره کل پست خوزستان از ۱۶ تمبر صنایع دستی استان که نشان ملی مرغوبیت را اخذ کرده اند باحضور جناب آقای دکتر نیکو رونمایی شد.
 
مهردادنیکو رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان در مراسم رونمایی از تمبر اختصاصی صنایع دستی خوزستان گفت: شخصآ علاقمندی ویژه ای به مقوله میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خوزستان دارم و یکی از دلایل این علاقمندی ها بین آحاد مردم این است که این ظرفیت ها ارزش آفرینی فرهنگی و اقتصادی ویژه ای دارند و صنایع دستی و گردشگری جزو معدود صنعت هایی ست که هیچگونه آسیبی به بخش های دیگر نمیزند و باعث تعالی فرهنگ اجتماعی و ارزش آفرینی اقتصاد را در پی دارد.
 
وی تصریح کرد: خوزستان مهد تاریخی و فرهنگی کشور عزیزمان است که دارای ویژگی های منحصربفردی است، این قابلیت ها و این آثار ارزشمند صنایع دستی هم که فرهنگ بین نسلی را منتقل می کند را از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان حمایت می کنیم و از اقدام ارزنده اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خوزستان بابت انتشار این مجموعه تمبر ارزشمند و زیبا که دارای پیام های فرهنگی است سپاسگزاری می کنم.
 
شکرالله قاسمی معاون صنایع دستی خوزستان گفت: طی سالهای گذشته تاکنون ۸۴ اثر صنایع دستی خوزستان نشان ملی مرغوبیت اخذ کرده اند و چهار اثر نیز مهر اصالت یونسکو دریافت کرده اند.
 
قاسمی اضافه کرد: اخذ نشان ملیومرغوبیت بصورت دوسالانه در کشور برگزار می شود که امیدواریم در سال ۱۴۰۰ نیز بتوانیم آثار متعددی از هنرمندان و صنعتگران استان خوزستان را بدین شکل به ثبت برسانیم.
 
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی خوزستان در پایان گفت: ضمن تقدیر از حضور رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان و حمایت های ایشان از صنایع دستی استان، از حمایت های مدیرکل و از ایده پردازی روابط عمومی و امور بین الملل اداره کل و اهتمام کلیه هنرمندان و کارشناسان برای طراحی و انتشار این مجموعه زیبا تشکر و قدردانی می نمایم.
 
 
تمبر اختصاصی صنایع دستی خوزستان پس از رونمایی باهدف توسعه و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی خوزستان در اختیار سازمان جهانی صنایع دستی، پژوهشگاه صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی،موزه های تمبر و اسکناس کشور، موزه تمبر آستان قدس رضوی، سرمایه گذاران و هنرمندان صنایع دستی قرار خواهد گرفت.
 
تمبر آثار شاخص صنایع دستی خوزستان در ۱۶ عنوان به دو زبان فارسی و انگلیسی، با شعار جهش تولید از آثار هنرمندان ذیل طراحی،چاپ و منتشر شده است:
 
۱. پوشاک سنتی- اثر: عصمت تیرسحر
۲. موج بافی-اثر: گلبناز محمدی
۳. چوقابافی-اثر: عظیمه چراغیگاه
۴. عود- اثر: مهران طالبی 
۵. کپوبافی-اثر:فرنگیس بوش
۶.کپوبافی-اثر: هایده کایدخورده
۷. خراطی چوب-اثر استادعبدالرحیم فروتن
۸. خراطی چوب- اثر: محمد فروتن
۹. کپوبافی-اثر: آمنه کایدگپ
۱۰. کپوبافی-اثر: فاطمه تخته
۱۱. کپوبافی-اثر: شیرمحمدبوش
۱۲. ورشو-اثر: رحمن گل
۱۳. میناصبی-اثر: حامدجیزان(دو اثر)
۱۴. زیورآلات سنتی-اثر:علیرضا خلفه نیل ساز


آرشیو…
آخرین اخبار
طراحی و پیاده سازی: راد وب