آخرین به روز رسانی: جمعه 8 مهر 1401
آخرین به روز رسانی: جمعه 8 مهر 1401
دوشنبه 04 مرداد 1400
کد خبر: 4312
تعداد بازدید: 236

در جلسه هیئت دولت انجام شد

اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی

nonhighslide
هیئت دولت در جلسه عصر دیروز خود دو آیین‌نامه مرتبط با فعالیت‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را به تصویب رساند.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، هیئت دولت در جلسه عصر روز یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ که به ریاست حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با توجه به لزوم اقدامات حمایتی ویژه دولت از فعالان صنایع‌دستی و فرش دستباف و نیز لزوم توجه هرچه بیشتر به این حوزه در هدف‌گذاری‌های سیاستی کلان به دلیل سهم بالای آن در ایجاد فرصت‌های شغلی، آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی را اصلاح کرد. 

در آیین‌نامه مذکور، ابعاد مختلفی برای حمایت از تعرفه انرژی مصرفی تا تسهیل صادرات صنایع‌دستی و فرش دستباف تمهید شده و برای واردات صنایع‌دستی که مشابه داخلی دارد، محدودیت‌هایی پیش‌بینی شده است. 

شرح اقدامات لازم برای پوشش بیمه تأمین اجتماعی واجدین شرایط در قانون مذکور، تهیه و تدوین دستورالعمل و فرآیند صدور مجوز فعالیت مشمولان، وظایف و اختیارات وزارتخانه‌های مجری برای بهبود کیفی محصولات صنایع‌دستی و فرش دستباف با رویکرد فراهم ساختن صادرات آن و نقش دستگاه‌های اجرایی در اقدامات حمایتی و تشویقی، از جمله موارد مندرج در آیین‌نامه یاد شده است. 

هیئت وزیران هم‌چنین در راستای تکلیف دولت مبنی بر حمایت و حفاظت از آثار تاریخی ارزشمند کشور و بافت‌های تاریخی‌فرهنگی به‌عنوان میراث و گنجینه فرهنگ و نیز با هدف ارتقای کمیت و کیفیت فضاهای فرهنگی کشور، آیین‌نامه حمایت از مالکان و متصرفان قانونی و بهره‌برداران خصوصی و غیردولتی آثار ثبت شده و ارزشمند غیرمنقول و بافت‌های تاریخی‌فرهنگی در فهرست آثار ملی و تاریخی، فرهنگی و باارزش را تصویب کرد. 

در تنظیم آیین‌نامه فوق، از ظرفیت تصمیمات دولت از جمله حمایت مالیاتی و هزینه‌های انرژی برای تقویت موضوع مهم هویت فرهنگی شهرهای کشور استفاده شده است. 

همچنین نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در احیای بافت‌های تاریخی کشور مورد توجه قرار گرفته و حقوق پیش‌بینی شده برای مالکان و بهره‌برداران مندرج در این آیین‌نامه می‌تواند آن‌ها را در حفاظت بیشتر از آثار تاریخی غیرمنقول در اختیارشان مصمم کند.طراحی و پیاده سازی: راد وب