آخرین به روز رسانی: جمعه 8 مهر 1401
آخرین به روز رسانی: جمعه 8 مهر 1401
سه شنبه 18 مرداد 1401
کد خبر: 4926
تعداد بازدید: 94

تعزیه ثبت‌ملی شوش باحضور بیش از ۱۰۰ بازیگر اجرا شد

nonhighslide
بزرگترین تعزیه میدانی واقعه کربلا روز گذشته ( 17 مردادماه 1401) باحضور بیش از ۱۰۰ نفر به زبان فارسی در شوش به اجرا درآمد.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، همزمان با عاشورای حسینی، تعزیه ثبت‌ملی‌شده حماسه کربلا در شوش که از آن به عنوان بزرگترین تعزیه میدانی کشور نام برده می‌شود دوشنبه 17 مردادماه در میدان تعزیه این شهر در شمال استان خوزستان برگزار شد.

در این تعزیه میدانی بیش از ۱۰۰ نفر به ایفای نقش پرداختند و صحنه کربلا را ترسیم کردند.

اجرای این تعزیه به زبان فارسی از ساعت ۶ صبح در شوش آغاز و تا ساعت ۱۲ ادامه داشت، اما امسال به دلیل گرمای زیاد زودتر به پایان رسید چراکه این تعزیه در سال‌های گذشته تا عصر ادامه داشت.

در این تعزیه، حماسه کربلا و رویارویی امام حسین (ع) و یاران با وفایش با لشکر یزیدیان به صورت میدانی به تصویر کشیده شد و مردم و گردشگران عزادار از سراسر کشور با مشاهده این تعزیه اشک ماتم ریخته و بر سر و سینه خود زدند.

بیان اشعار مختلف در وصف امام حسین (ع) و دلاوری یارانش از جمله ویژگی‌های این تعزیه است.

تعزیه شهرستان شوش دانیال در استان خوزستان یکی از بزرگ‌ترین تعزیه‌های میدانی کشور است که در سال ۱۳۸۷ در صدمین سال برگزاری به عنوان میراث‌فرهنگی معنوی به ثبت‌ﻣﻠﯽ رسید. تعزیه‌خوانی در این شهر از سال ۱۲۸۵ آغاز شده است و بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد. هرسال جمعیت زیادی از شهرهای مختلف استان و کشور، در روز عاشورا برای دیدن این تعزیه به شوش می‌آیند تا این شبیه‌خوانی را از نزدیک ببینند.

هرسال با شروع محرم در شهرستان شوش، شور حسینی برپا است و این شهرستان به‌صورت کانونی ثابت برای عزاداران تبدیل می‌شود.


طراحی و پیاده سازی: راد وب